Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua.Va rog frumos sa ma lamuriti.Sunt proprietara unui apartament si as vrea sa ma casatoresc.Dar imi este teama sa nu ajung iar la un divort si apoi partaj.Ce masuri de prevedere as putea sa-mi iau ca in cazul unui partaj sa nu am surpriza ca raman fara casa sau ca trebuie sa impart casa cu el.Mentionez ca am si un copil.Va rog dati.mi un sfat ,daca pot face un contract inainte de casatorie.Multumesc anticipat.
Bunul dobandit inainte de casatorie este bun propriu si n u va fi adus la masa de partaj cu un eventual fost sot viitor.
Cu alte cuvinte este aparatamentul dvs. si asa va ramane si daca va veti desparti de viitorul sot. Mai aveti varianta de a-i vinde copilului dvs. apartamentul, mentinandu-va uzufructul viager.
succes.
av. M.Hornea
Apartamentul isi va pastra regimul de bun propriu si in urma casatoriei , asa incat n u trebuie sa va faceti probleme .
stati linistita,el nu are dreptul,puteti face si acel contract inainte de casat,succes!
Daca este proprietatea dvs. achizitionat inainte de a va casatori, nu va intra in masa partajabila, pt ca nu devine bun comun.
Stati linistita.
la partaj nu va fi impartit apartamentul, va avea cel mult dreptul la o suma de bani pt ce a investit impreuna cu dvs in apartament ( daca va investi).
in schimb, daca decedati inaintea lui, sotul va mosteneste. deci copilul dvs va trebui sa-i dea din ap, 1/4