avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... certificate fiscale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

certificate fiscale

exista vreo lege prin care se interzice eliberarea de certificate fiscale cu debite?
Cel mai recent răspuns: cosminia , utilizator 12:11, 23 Aprilie 2010
codul de procedura fiscala :
art 112
(2) Certificatul de atestare fiscală se eliberează pe baza datelor cuprinse în evidenţa pe plătitor a organului fiscal competent şi cuprinde creanţele fiscale exigibile, existente în sold în ultima zi a lunii anterioare depunerii cererii, denumită lună de referinţă, şi neachitate până la data eliberării acestuia.

(3) În situaţia în care se emit certificate de atestare fiscală în primele 5 zile lucrătoare ale lunii, acestea vor cuprinde creanţele fiscale exigibile, existente în sold la sfârşitul lunii anterioare lunii de referinţă şi neachitate până la data eliberării acestora.

Exceptia ar fi in cazul vanzarii de imobile si auto , cand este aplicabil urmatorul articol :
(5) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor şi a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligaţiilor fiscale locale datorate autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează. Actele prin care se înstrăinează clădiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu încălcarea prevederilor prezentului alineat, sunt nule de drept.
Nu ati inteles intrebarea. Art .113 alin.5 spune ca actele prin care se instraineaza aceste bunuri sunt nule, deci cele facute de notar (sau Biroul de intermedieri auto dupa caz), dar eu am intrebat daca eu ca reprezentant al biroului de taxe si impozit pot sa-i eliberez certificatul sau nu.....daca exista o lege care-mi interzice eliberarea certif.fiscal cu debite? (nu pt.bunul pe care-l vinde-pt.acesta sa zicem ca are taxele la zi-ci pt.alte bunuri pe care le detine contribuabilul+amenzi)
Exceptia ar fi in cazul vanzarii de imobile si auto , cand este aplicabil urmatorul articol :
(5) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor şi a mijloacelor de transport, contribuabilii trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligaţiilor fiscale locale datorate autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează. Actele prin care se înstrăinează clădiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu încălcarea prevederilor prezentului alineat, sunt nule de drept.
In afara codului de procedura fiscala nu stiu alta lege , ordonanta etc care sa reglementeze certificatul fiscal.
Asa cum deja am postat la prima interventie, citind art 112 , certif fiscal cuprinde creantele fiscale exigibile .
Pe cale de consecinta, daca aceste creante sint cuprinse in certif fiscal, inseamna ca certif fiscal se poate elibera si cu debite .
Daca exista alta interpretare , rog colegii sa intervina
Certificatul fiscal, la data cand se elibereaza cuprinde creantele exigibile. Prin urmare, daca sunt debite neachitate si ajunse la scadenta, la data eliberarii certificatului, se mentioneaza acest lucru in certificat. Daca ar exista o lege care sa interzica eliberarea certificatului fiscal cu debite, insasi formularul de certificat fiscal asa cum arata acum ar fi inutil....
Multumesc mult pentru raspunsuri............:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate certificat de atestare fiscala ltmocanu ltmocanu Buna ziua. Am facut cerere pe 27 iulie pentru un certificat de atestare fiscala si cand mi l-au dat am vazut ca expira pe 31 iulie. Este vorba despre un ... (vezi toată discuția)
Certificat fiscal ContSters4579 ContSters4579 ...ce parere aveti...se vinde un imobil prin lichidator numit de tribunal pentru o societate in faliment...la aceasta vinzare este nevoie de prezentarea ... (vezi toată discuția)
Interpretare art.113 di codul de procedura fiscala -eliberarea certificat fiscal dany09 dany09 Daca am inregistrat pe rolul de la Serviciul Impozite si taxe locale 3 apartamente si o masina si vreau sa vand un apartament in luna martie 2015: sunt ... (vezi toată discuția)