avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cont banca pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cont banca pfa

buna ziua!
mi-am deschis un cont bancar pe pfa
urmeaza sa intre bani pe cont pt serviciile prestate
trebuie sa fac scot si bon fiscal pt suma care intra in cont? trebuie sa fie in aceeasi zi?
in registrul plati- incasari cred ca trebuie sa trec, nu? oare trebuie sa atasez un extras de cont
unde pot gasi informatiile necesare, sa citesc legea
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Delia Elena NEDA , Traducator autorizat 09:33, 16 Aprilie 2010
Daca va vireaza bani in cont nu mai faceti si bon fiscal..
dublati suma..treceti in registrul de incasari si plati doar suma din extras.
Extrasul de la banca tine loc de actjustificativ pentru inregistrarea veniturilor.

Success!!
Incasarea trebuie sa fie una singura: ori prin banca (si atasati extrasul de cont ca dovada), ori prin "casa", adica pe baza de bon fiscal / chitanta.

Daca aveti rabdarea si disponibilitartea necesare, OMFM 1040 /2004 va va raspunde la absolut toate intrebarile legate de contabilitatea in partida simpla.

E infiorator pt noi, cei novice in ale contabilitatii dar eu m-am incapatanat sa fac totul singura si pana acum m-am descurcat laudabil, desi probabil ca tot mai am lacune...


Mult succes!
Delia Motoasca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma venit - registrul jurnal de incasari si plati ipi ipi Buna ziua, In legatura cu completarea Registrului Jurnal de Incasari si Plati pentru un PFA cu Norma de Venit, ce document justificativ trebuie trecut pentru ... (vezi toată discuția)
Lamurire incasare pfa Ionut70 Ionut70 Buna seara. Am un PFA ca si producator si vand si online. Pe site-ul magazinul on-line e trecut contul personal (nu cel de PFA) de la banca unde pot face ... (vezi toată discuția)
Declaratii si registre obligatorii la intreprinderile individuale laura2008_angel laura2008_angel Buna ziua! Am infiintat o intreprindere individuala in feb 2013 si am inceput sa incasez in martieavand urmatoarele coduri caen ... (vezi toată discuția)