Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cont banca pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cont banca pfa

buna ziua!
mi-am deschis un cont bancar pe pfa
urmeaza sa intre bani pe cont pt serviciile prestate
trebuie sa fac scot si bon fiscal pt suma care intra in cont? trebuie sa fie in aceeasi zi?
in registrul plati- incasari cred ca trebuie sa trec, nu? oare trebuie sa atasez un extras de cont
unde pot gasi informatiile necesare, sa citesc legea
va multumesc
Daca va vireaza bani in cont nu mai faceti si bon fiscal..
dublati suma..treceti in registrul de incasari si plati doar suma din extras.
Extrasul de la banca tine loc de actjustificativ pentru inregistrarea veniturilor.

Success!!
Incasarea trebuie sa fie una singura: ori prin banca (si atasati extrasul de cont ca dovada), ori prin "casa", adica pe baza de bon fiscal / chitanta.

Daca aveti rabdarea si disponibilitartea necesare, OMFM 1040 /2004 va va raspunde la absolut toate intrebarile legate de contabilitatea in partida simpla.

E infiorator pt noi, cei novice in ale contabilitatii dar eu m-am incapatanat sa fac totul singura si pana acum m-am descurcat laudabil, desi probabil ca tot mai am lacune...

Mult succes!
Delia Motoasca