Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna inainte de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna inainte de demisie

cu data de 15 mai intentionez sa imi dau demisia dar inainte imi iau concediu de odihna 10 zile.Eu as mai beneficia doar de 4 zile de concediu aferente perioadei lucrate din an,intrebarea este pentru cele 6 zile va trebui sa returnez banii doar daca iau prima de concediu sau trebuie sa returnez bani din salariu aferenti celor 6 zile pt care nu am acoperire?
Depinde ce este prevazut in CIM /CCM/ Regulamentul Intern
In mod normal, trebuie sa returnati banii pentru cele 6 zile de CO necuvenite.
Daca beneficiati si de o prima de vacanta, in functie de prevederile din CIM-ul dumneavoatra, se poate sa va ceara si acesti bani inapoi.
verificati contractul sau intrebati la resurse umane...
intradevar in cazul demisiei angajatoarul poate cere indemnizatia platita pantru zilele de C.O. necuvenite pe acest an inclusiv prima de vacanta .