Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general acoperire pierdere ani precedenti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

acoperire pierdere ani precedenti

buna ziua!
as avea o problema
cum se poate acoperi pierderea din anii precedenti
1. prin inregistrare contabila 455=117 fara sa ajungi la registrul comertului
sau
2. expertiza contabila pentru majorare de capital cu aportul asociatilor si ulterior alta expertiza pentru acoperirea pierderii prin diminuarea capitalului social
Vedeti ART. 26 Pierderi fiscale
articol din Codul Fiscal 2010/TITLUL II Impozitul pe profit/CAP. II Calculul profitului impozabil .

Recomand ca inaintea editarii unui articol contabil,sa cititi L82/1991reactualizata ,privind functiunea conturilor si respectiv cu ce conturi poate fi in corespondenta .
Cu ajutorul contul 455 se tine evidenta sumelor lasate temporar la dispozitia unitatii de catre asociati.In debitul contului se pot inregistra doar sume restituite asociatilor.
Mult bine!
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
va multumesc pentru recomandare insa .....

Contul 117 ''Rezultatul reportat'' este un cont bifuncţional.
În creditul acestui cont se înregistrează:
……………………………………………………………………………………
- sume anulate reprezentând datorii faţă de furnizori, creditori diverşi acţionari/asociaţi aferente exerciţiilor financiare anterioare (401, 404, 462, 455, 457 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze sumele anulate);
contexaudit2 a scris:

Contul 117 ''Rezultatul reportat'' este un cont bifuncţional.
În creditul acestui cont se înregistrează:
……………………………………………………………………………………
- sume anulate reprezentând datorii faţă de furnizori, creditori diverşi acţionari/asociaţi aferente exerciţiilor financiare anterioare (401, 404, 462, 455, 457 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze sumele anulate);

V-am subliniat:reprezinta datorii,ori dvstra in enunt vorbeati de pierdere contabila an precedent..sau nu?