Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fond garantare salarii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fond garantare salarii

Intrebare de 100 puncte: la ce beneficiar se plateste fondul garantare salarii (fisc sau somaj) si in ce declaratie se mai inscrie (in afara de declaratia 100)?
Atentie declaratia 100, cu toate contributiile si impozitul pe salarii,din ianuarie 2007, se depune si trimestrial, pt microintreprinderii, conform legii 346.
In vederea constituirii resurselor financiare ale Fondului, angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la Fondul de garantare, in cota de 0,25%, aplicata asupra fondului total de salarii brute lunare realizate de salariati.
Cota contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj de angajatorii care platesc contributia la Fond, se va diminua cu 0,25 puncte procentuale. Angajatorii au obligatia de a declara lunar contributia la Fondul de garantare la organul fiscal competent, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza drepturile salariale, termenul de declarare fiind si termen de plata.

Nu prea m-am lamurit. S-a schimbat programul pt declaratia 100? In cazul asta ar trebui sa existe in lista de contributii.