avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... L 31 / 1991
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

L 31 / 1991

mai este in vigoare aceasta lege ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:36, 17 Aprilie 2010
Este in vigoare dar vedeti ca are foarte multe modificari din 1991 si pana astazi.
Legea nr.31 din 22 martie 1991 privind stabilirea duratei timpului de muncă sub 8 ore pe zi pentru salariaţii care lucrează în condiţii deosebite - vătămătoare, grele sau periculoase este inca in vigoare ....nu are nicio modificare pana in prezent.
:offtopic:
freeelis:
Stimate coleg, aveti dreptate! Confundasem cu Legea 31/1990.
freeelis:
Multumesc, profit ca sunteti online. Am intrebat deoarece au existat si dispozitii legale de eliminare a acestor locuri de munca - fie prin diminuarea riscurilor sau noxelor, fie pur si simplu prin desfiintarea lor. Nu mai stiu ce evolutii au fost in aceasta directie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Aprilie 2010
ghcar, utilizator
Intr-adevar, HG nr.261/2001 privind criteriile şi metodologia de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite a suferit numeroase modificari, fiind in sfarsit abrogata prin H.G. nr.246/2007 privind metodologia de reînnoire a avizelor de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Astept un raspuns concret dodorel62 dodorel62 Am lucrat ca inginer conducator formatie de lucru pe circuit de carbune avand schimb din anul 1992 si pana in anul 2007,dupa care am trecut ca inginer la ... (vezi toată discuția)
Intrebare de nota 10 wsx wsx Cum se obtine sporul pentru conditii deosebite conform Legii 155/2010 Art.35 Lit.b ?/////cei de la I.T.M.nu stiu cum sa intocmeasca avizul.nr.de tel.la care ... (vezi toată discuția)
Sarcina in conditii toxice barb barb Sunt o doamna de 33 de ani, insarcinata in 7 saptamani, actualmente in concediu medical. Doresc sa reincep activitatea din data de 1 noiembrie 2010, dar ... (vezi toată discuția)