Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... L 31 / 1991
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

L 31 / 1991

mai este in vigoare aceasta lege ?
Este in vigoare dar vedeti ca are foarte multe modificari din 1991 si pana astazi.
Legea nr.31 din 22 martie 1991 privind stabilirea duratei timpului de muncă sub 8 ore pe zi pentru salariaţii care lucrează în condiţii deosebite - vătămătoare, grele sau periculoase este inca in vigoare ....nu are nicio modificare pana in prezent.
:offtopic:
freeelis:
Stimate coleg, aveti dreptate! Confundasem cu Legea 31/1990.
freeelis:
Multumesc, profit ca sunteti online. Am intrebat deoarece au existat si dispozitii legale de eliminare a acestor locuri de munca - fie prin diminuarea riscurilor sau noxelor, fie pur si simplu prin desfiintarea lor. Nu mai stiu ce evolutii au fost in aceasta directie.
ghcar, utilizator
Intr-adevar, HG nr.261/2001 privind criteriile şi metodologia de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite a suferit numeroase modificari, fiind in sfarsit abrogata prin H.G. nr.246/2007 privind metodologia de reînnoire a avizelor de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite .