Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit de recuperat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit de recuperat

daca am conf decl.101 impozit platit in plus in 2009, in 2010 platesc mai putin cu diferenta?
da, impozitul achitat plus, raportat ca atare in declaratia 101 se poate compensa cu impozitul datorat pe trim 1 ( si/sau urmatoarele trim) 2010
si cum completez declaratia 100?
cu suma datorata ;
am dubii insa ,daca impozitul minim se poate compensa cu impozitul raportat plus pentru anul 2009;
cred ca se poate compensa , deoarece , am avut un caz , in care o soc. avea la finele lui 2008 achitat in plus o suma la impozit pe profit-declarat prin 101, si am platit imp. minim in 2009 mai putin cu suma respectiva- asta dupa ce am verificat si la fisa pe platitor
da, asa este , in fisa pe platitor nu e decit imp pe profit , nu este constituit imp minim si imp pe profit din calcul separat.
Nu stiu la un eventual control cum se va pune problema , pentru ca imp minim este un imp de plata . In asta consta dilema mea si nu am o opinie consecventa din partea celor de la finante .
Magda Staicu, Consultant fiscal