avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit de recuperat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit de recuperat

daca am conf decl.101 impozit platit in plus in 2009, in 2010 platesc mai putin cu diferenta?
Cel mai recent răspuns: OanaLH , utilizator 10:26, 26 Aprilie 2010
da, impozitul achitat plus, raportat ca atare in declaratia 101 se poate compensa cu impozitul datorat pe trim 1 ( si/sau urmatoarele trim) 2010
si cum completez declaratia 100?
cu suma datorata ;
am dubii insa ,daca impozitul minim se poate compensa cu impozitul raportat plus pentru anul 2009;
cred ca se poate compensa , deoarece , am avut un caz , in care o soc. avea la finele lui 2008 achitat in plus o suma la impozit pe profit-declarat prin 101, si am platit imp. minim in 2009 mai putin cu suma respectiva- asta dupa ce am verificat si la fisa pe platitor
da, asa este , in fisa pe platitor nu e decit imp pe profit , nu este constituit imp minim si imp pe profit din calcul separat.
Nu stiu la un eventual control cum se va pune problema , pentru ca imp minim este un imp de plata . In asta consta dilema mea si nu am o opinie consecventa din partea celor de la finante .
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Impozit profit 2009 Nicoletamaria Nicoletamaria la trim i imp profit 15013 trim ii imp minim 1433 trim iii imp minim 2150 total an 2009 imp profit 1843 pe total an am imp de recuperat 16753 vreau sa def ... (vezi toată discuția)
Mod de completare declaratia 101 profit an 2009 consela consela la 31.12.2009 am urmatoarea situatie: impozit ptofit anual calculat cumulat =3869 transa impozit forfetar cf cifra afaceri 2008= 5733 imp profit trim I ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit - calcul trim 4 ?? cristiana ionescu cristiana ionescu #-o Cred ca gandesc prea mult si nu mai stiu sa scriu cifrele . Cazul meu este urmatorul: Societatea mea ,in trim 1 a avut imp.profit 0,in trim 2 am declarat ... (vezi toată discuția)