Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... viza lunara somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

viza lunara somaj

In conditiile in care trebuia sa ma prezint in data de 13 aprilie 2010 la AJOFM pt aplicarea vizei de somaj, iar eu nu m am prezentat pt ca am fost plecata din localitate, va rog sa mi spuneti daca se suspenda plata indemnizatiei de somaj.

Multumesc anticipat
Si cand v-ati prezentat nu v-a pus viza? Azi este 16 si nu cred ca v-au refuzat.
Viza se aplica la data programata dar pot exista evenimente deosebite (nu regula) care impiedica somerul sa se prezinte in acea zi, in acest caz este normal sa se prezinte la agentie sa anunte si eventual sa primeasca viza sau sa fie reprogramat.
Se poate suspenda somajul pana la clarificarea situatiei somerului.
1. Iata ce spune legea 76/2002:
Art. 41. - (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă;
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevăzută la art. 41 alin. (1) lit. a);
(2) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendării.
(4) Perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj.

2. Mergeti la Agentia de Somaj si justificati intarzierea si nu se intampla nimic grav.