avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... viza lunara somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

viza lunara somaj

In conditiile in care trebuia sa ma prezint in data de 13 aprilie 2010 la AJOFM pt aplicarea vizei de somaj, iar eu nu m am prezentat pt ca am fost plecata din localitate, va rog sa mi spuneti daca se suspenda plata indemnizatiei de somaj.

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:01, 17 Aprilie 2010
Si cand v-ati prezentat nu v-a pus viza? Azi este 16 si nu cred ca v-au refuzat.
Viza se aplica la data programata dar pot exista evenimente deosebite (nu regula) care impiedica somerul sa se prezinte in acea zi, in acest caz este normal sa se prezinte la agentie sa anunte si eventual sa primeasca viza sau sa fie reprogramat.
Se poate suspenda somajul pana la clarificarea situatiei somerului.
1. Iata ce spune legea 76/2002:
Art. 41. - (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă;
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevăzută la art. 41 alin. (1) lit. a);
(2) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendării.
(4) Perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj.

2. Mergeti la Agentia de Somaj si justificati intarzierea si nu se intampla nimic grav.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj elena02 elena02 Buna ziua, am si eu o mare nelamurire. Sunt in somaj de 3 luni, pe luna noiembrie nu am reusit sa pun viza pe carnetul de somaj, m am prezentat la AJOFM ... (vezi toată discuția)
Somaj veronyka48 veronyka48 Buna ziua!Situatia mea este urmatoarea:pe data de 9 febr.2010 trebuia sa ma prezint la viza pentru somaj,dar din motive personale nu am fost.M-am prezentat pe ... (vezi toată discuția)
Somaj GeorgianStefan GeorgianStefan Am absolvit liceul si mi-am depus actele pentru somaj si din luna septembrie 2014 nu am reusit sa pun viza. Pot sa primesc banii pe urmatoarele luni?// (vezi toată discuția)