Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ipozit pe dobanda bancara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ipozit pe dobanda bancara

Am constituit un depozit la termen(365 zile) la o banca cu suma de 10000 ron. dobanda care mi-o acorda banca la acest depozit este de 9%/an. Data constituirii16.10.2009 , iar eu pe data de 16.04.2010, am scos dobanda: 604.28 ron.
Intrbarea mea este: cum au calculat ei aceasta dobanda?
Care este impozitul care imi este aplicat la dobanda cuvenita?