Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa inmatriculare

Vreau sa introduc o actiune pentru inmatricularea unui autoturism adus din UE in Romania fara plata taxei de poluare. Competenta este a sectiei de contencios administrativ din cadrul tribunalului.
Ce valoare are taxa de timbru pentru aceasta actiune? Adica este una fixa sau se calculeaza la valoarea obiectului actiunii?
obiectul actiunii pe care doriti sa o formulati dvs este "obligatia de a face" astfel ca taxa judiciara va fi de 8 lei...

Toate cele bune si mult succes !!!
andrei_pap87, utilizator