Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sediu social al firmei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sediu social al firmei

intr-un bloc de locuinte , sunt necesare aprobarile vecinilor in cazul in care cineva are sediul social al unei firme in apartamentul proprietate personala ?
In momentul de fata da. In trecut nu erau aceste prevederi. Astfel, in momentul de fata la intocmirea unei societati este nevoie de acordul vecinilor.
Legea 230/2007 privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari:
"Art. 42. - Schimbarea destinaţiei locuinţelor, precum şi a spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă faţă de destinaţa iniţială, conform proiectului iniţial al clădirii cu locuinţe, se poate face numai cu avizul comitetului executiv şi cu acceptul proprietarilor direct afectaţi cu care se învecinează, pe plan orizontal şi vertical, spaţiul supus schimbării. "
nu avem asociatie de proprietari . este vorba de o vecina care are numai sediul social al firmei la ea acasa si functioneaza cu o alimentara in alt cartier. de aceia am intrebat : este legal sa aiba sediul social in apartamentul ei , fara a avea aprobarea vecinilor ? daca nu cui ne putem adresa ?
Depinde cat de veche este firma. Dca a apucat vechile norme, nu i-a trebuit.
La Registrul Comertului, in acest moment pentru constituirea unei firme, daca sediul social declarat este intr-un condominium, este obligatoriu acceptul vecinilor limitrofi (sus, jos, stanga, dreapta), semnat de presedinte, nu de la tot blocul si nu de la comitetul executiv (este un formular special la ORC).
Dca nu aveti asociatie de proprietari, este suficienta semnatura celor patru vecini de pereti sau de palier.
Daca are in apartament numai sediul social, cu ce va deranjeaza pe Dv., de ce vreti s-o reclamati? E aceeasi persoana cu gratiile la fereastra?