Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema cu acordul proprietarilor coloanei de gaze....
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema cu acordul proprietarilor coloanei de gaze....

Am hotarat de curand sa fac demersurile necesare pentru bransarea la coloana de gaze din scara blocului in vederea montarii unei centrale de apartament, zis si facut, am sunat firme , am vb cu presedintele de scara, admiistratorul.....si am inteles (lucru confirmat si de firma cu care am decis sa fac lucrarea) ca acea coloana este mult subdimensionata si ca nu am nicio sansa sa primesc acordul tuturor proprietarilor pt a ma intepa si eu la reteaua lor.....
Un locatar din bloc mi-a spus ca mai exista posibilitatea, locuind la parter sa imi traga teava separata de pe undeva de la regulator sau de la inel (nu am inteles prea bine) ideea este sa nu depind de teava lor si asa subdimensionata, lucru de fapt confirmat ulterior si de firma......
Cei de la firma au spus ca exista posibilitatea aceasta tehnica locuind la parter trebuie doar sa dovedeasca Distrigazului ca reteaua este deja subdimensionata.....
De aici incep problemele..... printre documentele ce trebuiesc anexate ci completate (primite de la firma) este si acel tabel in care proprietarii de coloana trebuie sa isi dea acceptul...... nu prea am inteles lucrul acesta , de la firma mi-au spus ca trebuie sa iau acordul lor de principiu chiar daca eu nu ma leg la coloana lor...si sa le explic ca eventual pot da inclusiv o declaratie pe propria raspundere ca eu nu ma voi lega la coloana lor si ca este doar o etapa ceruta de catre Distrigaz....
Intrebarile mele sunt....
Chiar exista cadru legal sa imi traga firma respectiva gazele de pe undeva de la regulator sau inel am inteles....... fiind la 6 metri distanta de usa apartamentului (Parter)???
In cazul in care din aproximativ 22 de apartamente de pe scara primesc acceptul doar de la 20 de apartamente pot merge mai departe cu documentele?? (presedintele de scara spunea ca trebuie 50% +1)

Nu stiu daca are vreo importanta dar locuiesc in Bucuresti.
Va multumesc
StefanStelian, utilizator
Parerea mea este ca nu va trebuie niciun acord al proprietarilor deja bransati - ba dimpotriva, v-ar trebui un dezacord al acestroa - din motive de teava subdimensionata.

Firma care va face lucrarea sa intocmeasca un referat din care sa reiasa ca reteaua existenta nu poate duce tot consumul si sa faca propunerea ca dvs sa va bransati din inel sau cat mai aproape de regulator - avand avantajul unei distante f. mici intre apartament si regulator.
La noi in asociatie sunt mai multe apartamente bransate in acest mod si drept sa va spun, nimeni nu ne-a intrebat de sanatate, nici pe proprietari si nici pe cei de la asociatie...

Succes!
Nu va trebuie niciun acord al asociatiei deoarece va bransati pana in contoarul de bransament al asociatiei, adica in teava proprietate a furnizorului de gaz.

Firma care va realiza lucrarea trebuie sa intocmeasca un memoriu justificati prin care sa justifice lipsa acordului asociatiei de proprietari, justificarea nu este teava subdimensionata a asociatiei ci faptul ca teava furnizorului de gaz "suporta" suplimentarea dpdv al presiunii (ma rog, firma trebuie sa stie mai bine cum e sa justifice, doar de aia iau bani pentru proiect).

Legiutorul a prevazut o procedura standard de parcurs pentru bransat la magistrala de gaze
Aceasta procedura si in special documentatia ,este interpretata dupa interes si cu participarea firmelor intermediare care intermediaza obtinerea tuturor formalitatilor
In cazul cererilor de bransare la magistrala de caze existenta,revin obligatii distincte partilor implicate
Solicitantul trebuie sa parcurga procedura de obtinere acord bransare la instalatia de gaze
Nu intra in atributia sau competenta consumatorilor sa se pronunute daca instalatia de gaze este sau sub sau supra dimensionata
Firma care executa bransarea dv,trebuie sa intocmeasca document prin care sa ateste ca la data pe instalatia existenta trebuiesc precizate caracteristicile tehnice ale instalatiei-exista un numar de X consumatori
Conditionat de modelul regulatorului de gaze existent ,se poate asigura presiunea de gaze necesara fie prin ajustarea parametrilor fie prin inlocuirea regulatorului