Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea privind bransamentul la gaze la bl cu 8 etaje
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea privind bransamentul la gaze la bl cu 8 etaje

buna ziua presedinte de asociatie de proprietari
am dori sa ne bransam la conducta de gaze care este la et 7 eu locuiesc la et 8 intrebarea este daca este legal ca coloana de gaze sa fie reduda la dimensiune coloana groasa este trasa pina la et 5 de acolo este mai subtire.este nevoie sa schimb coloana cu coducta groasa dar cel care a dus conducta la et 7 numi permite ce este de facut din cite mi sa spus conducta trebuie sa fie calculata pentru 6 ap care sunt pe etaj nu pt 1sau .si fara acordul persoanei nu pot sa fac lucrarea
avem 10 persoane cu gaze cum se calculeaza plata coloanei in functie de et sau parti egale?va rog sami raspundeti la problema sus mentionata. acum suntem 3proprietari care dorim sa tragem gaze unul la et 2 unul la et 6 si eu la et 8 multumesc
Aveti mai multe intrebari:
- putin probabil ca cel care a proiectat si instalat conducta sa nu o fi facut
și pentru urmatoarele etaje.
-conform legilor din fizica o conduca este mai ”groasa” in partea de jos și mai
subtire sus.Aceasta pentru a crea presiune.Si la apa este la fel.
-cand s-a instalat conducta a costat o suma.Nu stiu perioada cand s-a instalat la dumneavoastra dar se practica1000 de euros.(1o-11 etaje)Stiind suma initiala trebuie sa o impartiti proportional.
-daca nu va permite,este mai dificil.Dar dupa cate stiu eu din experienta
condominoului unde locuiesc proprietar (al conductei)este primul ce face instalatia,acela da sau nu voie sa se mearga mai departe
.Acea instalatie a fost aprobata de Distrigaz,nu este nevoie sa interveniti
la sectiunea conductei.(grosime)
singura dvs problema este sa solicitati initiatorului coloanei sa faceti lucrarea mai departe, nu se pune problema ca nu va accepta, cu siguranta nu ve-ti trage toti locatarii de deasupra de et 7 cate una pt fiecare!
o sa-i platiti o suma (bine stabilita) pt lucrarea lui

restul de probleme nu sunt ale dvs, sunt deja rezolvate de proiectant, executant, Distrigaz.
postelnicu_elena2000 a scris:

buna ziua presedinte de asociatie de proprietari
am dori sa ne bransam la conducta de gaze care este la et 7 eu locuiesc la et 8 intrebarea este daca este legal ca coloana de gaze sa fie reduda la dimensiune coloana groasa este trasa pina la et 5 de acolo este mai subtire.este nevoie sa schimb coloana cu coducta groasa dar cel care a dus conducta la et 7 numi permite ce este de facut din cite mi sa spus conducta trebuie sa fie calculata pentru 6 ap care sunt pe etaj nu pt 1sau .si fara acordul persoanei nu pot sa fac lucrarea
avem 10 persoane cu gaze cum se calculeaza plata coloanei in functie de et sau parti egale?va rog sami raspundeti la problema sus mentionata. acum suntem 3proprietari care dorim sa tragem gaze unul la et 2 unul la et 6 si eu la et 8 multumesc

Despagubirea celorlalti( 10) proprietari se va face in parti egale. Pretul coloanei / 13 (10+ cei 3 noi proprietari). Etajul nu are nici o importanta.
Puteti realiza bransamentul si fara acordul proprietarului conductei. De regula la bransare acesta da o declaratie prin care nu ingradeste accesul ulterior al altor proprietari la coloana. Sau in instanta; nu e chiar asa de complicat.

Problema este daca instalatia existenta poate sustine inca 3 bransamente. In mod normal ar trebui sa suporte. Oricum toate lucrurile aceste le puteti lamuri cu cei de la distrigaz.
raspunsuri CORECTE la intrebarea referitoare la dimensionarea coloanei de contorizare individiuala nu veti gasi pe aici pe site, ci la o firma autorizata ANRE in aceasta privinta, care sa-si trimita un reprezentant la fata locului si sa vada starea de fapt, urmind a se face un calcul al instalatiei de gaze pentru a face fata la toti consumatorii potentiali, asa cum prevad normativele in vigoare.
apropo de calcule ... cineva, mai sus, a afirmat ca exista o similitudine intre instalatiile de apa (fie ele de apa rece/calda si/sau incalzire si instalatiile de gaze ... NU SE POATE FACE O ASTFEL DE ASEMANARE cel putin din doua puncte de vedere:
1. cele doua categorii de fluide au caracteristici diferite ... a nu se uita ca lichidele sint fluide incompresibile, gazul fiind compresibil
2. la lichide, cu cit te indepartezi de nivelul solului, cu atit scade presiunea din instalatie ... la gazele naturale (care sint mai usoare decit aerul) este exact invers
acordul investitorilor initiali ai coloanei (si al celor care au devenit copropietari prin plata cotei-parti catre investitorul initial este absolut necesar inainte de a primi avizarea oricarui proiect de gaze facut de o firma pentru lucrarea dvs.
De acord cu afirmatiile facute de @gandanat si @carol_lorac.
De la bu inceput trebuie prevazut ca urmeaza (intr-un viitor mai apropiat sau unul mai indepartat) ca si ceilalti proprietari sa se branseze la teva comuna. Oricum, investitorul initial trebuie sa-si acopere ”paguba” - aceasta in conditiile in care nu s-a gasit intelegere, nu ati discutat serios problema separarii de masura la gaze naturale, dar uite cineva nu a mai vrut sa plateasca la grupa mare, a investit in acea teava o multime de bani, acum va da acordul, dar trebuie sa ”cotizati” la proprietarul tevii, dupa care toti veti deveni proprietarii acelei instalatii.