Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit pe cladiri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit pe cladiri

suntem 3frati beneficiari ai DL118DEPORTATI IN BARAGAN,iar parintii erau si ei,ei au decedat curind iar dupa ce am facut succesiunea am aflat ca trebuie sa platim impozit pe apartamentul parintilor,ma intreb de ce?daca suntem si noi beneficiari si ei au fost beneficiari de ce ar trebui platit impozitul?va multumesc si o zi superba va doresc
Sunteti scutiti de impozitul anual pe proprietate.
Conform Codului Fiscal, la deschiderea succesiunii trebuie sa platiti impozit pe transferul proprietatii (1% din valoarea bunului, in cazul succesiunii).
Impozitul pe proprietate este colectat la bugetul local, cel pe transferul proprietatii de Ministerul de finante...
Trebuie sa depuneti la Compartimente de impozite si taxe din cadrul primariei pe langa declaratia de impozit pe cladiri si a documentelor din care rezulta ca va incadrati in categoria contribuabililor scutiti la plata impozitului.