Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Parintii mei au fost deportati in Baragan si beneficiari ai legii 18/1990 prin care sunt scutiti de plata impozitului pe o proprietate. Ei au decedat. Eu sunt de asemenea beneficiar al acelaiasi legi. Nu am facut succesiunea, dar am certificat de mostenitor. Pot in baza acestuia sa il duc la taxe si impozite pentru a beneficia de scutirea de impozit pe o proprietate
Cum aveti certificat de motenitor daca nu ati dezbatut succesiunea?
Am declaratie notariala cum ca accept mostenirea
acela nu e certificat de mostenitor. pe baza acelei declaratii si cu acte de stare civila si acte de proprietate mergeti la un notar pt dezbaterea succesiunii.