Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... datornic decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

datornic decedat

salut am o intrebare in cazul : in care o persoana a luat un credit si l-a folosit dar a decedat si nu a achitat ratele , nefacandu-se succesiune de mostenitorii "trebuie" sa achite datoria? multumesc
Buna ziua ! Odatra cu efectuarea succesiunii notariale ,mostenitorii vor prelua atat activul (bunurile ramase de pe urma defunctului ) cat si pasivul (datoriile defunctului) , societatea de la care a luat creditul putandu-se indrepta spre recuperarea sumelor de achitat de la mostenitori acestuia .
Adrian Marin, Consilier juridic
Mostenitori vor plati datoria numai daca accepta succesiunea
nu ss-a facut succesiune au trecut peste 6 luni de la deces si am fost citatio in instanta se poate considera acceptare tacita?
Cel mai recomandabil ar fii acceptarea mostenirii sub beneficiu de inventar
multumesc