avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se intampla cu creditul bancar dupa moartea celui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se intampla cu creditul bancar dupa moartea celui care l-a contractat?

Am o intrebarare:
un parinte a facut un credit de nevoi personale, creditul are asigurarea de viata obligatorie, parintele a decedat, copii trebuie sa plateasca ratele creditului dupa moartea parintelui?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ANCA2002 , utilizator 21:01, 6 Februarie 2012
daca accepta mostenirea , da.
Buna ziua .
Mostenitorii acceptanti ai succesiunii,sunt obligati sa preia si datoriile /pasivul patrmoniului succesoral,pe langa activul mostenirii .Bineanteles,ca ei pot accepta mostenirea si sub beneficiu de inventar,adica accepta pasivul in limita activului preluat,in afara acceptarii tacite a mostenirii ,cand sunt considerati ca accepta mostenirea pur si simplu ,cu activul si pasivul, asa cum sunt ele la momentul deschiderii succesiunii .
Marius Bote .

1.daca decedatul nu are nimic pe numele lui? nu detine nici o propietate, conturi bancare etc?
2. daca mostenitori nu doresc sa deschida succesiunea , poate cere banca acest lucru?
multumesc
Sigur ca nu, banca nu are nici un drept sa deschida succesiunea. Si chiar daca are propietati puteti sa faceti suucesiunea doar dupa ce datoriile sau prescris.
dar daca se face succesiunea pana se dezmeticeste banca? pot cere apoi bani? persoana decedata are un imobil pe numele ei, dar acela era impreuna cu sotul care a decedat acum cativa ani, deci practic mai trebuie facuta inca o succesiune,nu?
multumesc

Alte discuții în legătură

Succesiune credit ipotecar RazvanStanica RazvanStanica O zi buna tuturor celor ce citesc acest mesaj. Sora mea a decedat acum 10 zile si am impresia ca ne gasim intr-o situatie destul de complicata, asa ca as ... (vezi toată discuția)
Mostenire credit banca Florin Negrea Florin Negrea Daca am mostenit un credit inpropiu spus. Eu am stat in casa cu parinti mei ei au avut un credit la pireus au platit 7 ani. Dupa 7 ani au decedat amindoi casa ... (vezi toată discuția)
Creditul bancar al decedatului poate fi mostenit de catre copii? bavareza bavareza Speta mea este urmatoarea: 1. socrul meu a decedat pe 05.06.2019 2. socrul meu a divortat de mama sotului meu in instanta acum mai bine de 26 ani, copii ... (vezi toată discuția)