Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se intampla cu creditul bancar dupa moartea celui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se intampla cu creditul bancar dupa moartea celui care l-a contractat?

Am o intrebarare:
un parinte a facut un credit de nevoi personale, creditul are asigurarea de viata obligatorie, parintele a decedat, copii trebuie sa plateasca ratele creditului dupa moartea parintelui?
multumesc
daca accepta mostenirea , da.
Buna ziua .
Mostenitorii acceptanti ai succesiunii,sunt obligati sa preia si datoriile /pasivul patrmoniului succesoral,pe langa activul mostenirii .Bineanteles,ca ei pot accepta mostenirea si sub beneficiu de inventar,adica accepta pasivul in limita activului preluat,in afara acceptarii tacite a mostenirii ,cand sunt considerati ca accepta mostenirea pur si simplu ,cu activul si pasivul, asa cum sunt ele la momentul deschiderii succesiunii .
Marius Bote .

1.daca decedatul nu are nimic pe numele lui? nu detine nici o propietate, conturi bancare etc?
2. daca mostenitori nu doresc sa deschida succesiunea , poate cere banca acest lucru?
multumesc
Sigur ca nu, banca nu are nici un drept sa deschida succesiunea. Si chiar daca are propietati puteti sa faceti suucesiunea doar dupa ce datoriile sau prescris.
dar daca se face succesiunea pana se dezmeticeste banca? pot cere apoi bani? persoana decedata are un imobil pe numele ei, dar acela era impreuna cu sotul care a decedat acum cativa ani, deci practic mai trebuie facuta inca o succesiune,nu?
multumesc