Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vi se pare corect ce vor sa imi faca cu contractu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vi se pare corect ce vor sa imi faca cu contractu de munca?????????

Buna ziua, numele meu este P. Ionut, si sunt angajat in functia de inginer (absolvent in iunie 2006) al unei societati al carei nume as dori sa ramana anonim. Problema mea este urmatoarea: doresc ca la sfaritul anului 2007 sa ma inscriu la studii postuniversitare, deoarece consider ca postul pe care il ocup momentan, nu este suficient de provocator dpdv profesional.

De curand, conducerea societatii a venit cu o propunere de efectuare a unui curs de formare profesionala, pe o lungime totala de 1 an, si obligatia de a ramane in societate inca 3 ani dupa terminarea cursului de formare profesionala (in total 4 ani).

Mai jos se gaseste actul aditional pe care trebuie sa il semnez.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- cum as putea sa ii refuz, astfel incat sa nu fiu concediat? pentru ca dumnealor, au venit cu 2 variante, ori
semnez, ori ma concediaza; mi s-a parut "subtire" parerea lor;
- daca le-as propune sa imi ofere o bursa de studiu la una din universitatile pe care le doresc eu, credeti ca ar accepta, tinand cont ca domeniul de studiu este unul de interes comun? ar fi asta un avantaj pt mine (faptul ca fac eu propuneri)?

Imi doresc enom sa aplic pt studii postuniversitare, si nu stiu cum sa rezolv problema asta a contractului, poate ma puteti ajuta cu o parere. Va multumesc.

ACT ADITIONAL nr. ___________________/_____________
LA C.I.M. înregistrat sub nr. ____________/______________
(privind formarea profesionala)

Între S.C. **************** S.R.L., cu sediul în ********* , reprezentata de dl. ********* în calitate de Administrator si subsemnatul P. Ionut nascut in localitatea ___________, jud.___________, str. ___________________, nr._____________ sc. ________, ap. ________ salariat la ************** în functia de inginer în calitate de cursant a intervenit prezentul act aditional la C.I.M. privind formarea profesionala în baza prevederilor art 193 alin. 2 din Codul Muncii.

I. Descrierea cursului de formare profesionala:
Instruire teoretica si practica în vederea formarii ca specialist în domeniul *****
Cursul/programul de formare profesionala se va desfasura pe o perioada de 1 an, începând cu data de 01.12.2006 pâna la data de 30.11.2007.
Instruirea practica se va desfasura pe parcursul aceleeasi perioade sub supravegherea personalului licentiat.
A. Nivelul de instruire:
Nivelul instruirii va fi "de baza".
B. Locul de desfasurare:
Instruirea practica - la locul de munca;
Instruirea teoretica - la locul de munca.
C. Lectorii:
- Pentru instruirea teoretica - ing. **************** si lectorii desemnati în Graficul de desfasurare a instruirii;
- Pentru instruirea practica - ing. ***************** si lectorii desemnati în Graficul de desfasurare a instruirii.
D. Forma de desfasurare a instruirii:
Instruirea se va desfasura sub forma de:
- Instruire teoretica - sub forma de studiu individual a bibliografiei de specialitate pusa la dispozitie de catre seful de compartiment si sub directa îndrumare a acestuia.
- Instruire practica - sub directa îndrumare a d-lui ing. ***************** si lectorii desemnati;

II. Obligatiile S.C. ********** S.R.L sunt:
S.C.*********** S.R.L se obliga sa asigure cursantului, urmatoarele:
a) plata cheltuielilor ocazionate de participarea la curs;
b) conditiile necesare pentru buna pregatire profesionala, teoretica si practica;
c) în plus, pe toata perioada de formare profesionala, salariatul va beneficia lunar de o prima de formare profesionala în cuantum de 200 lei, care se va adauga la salariul brut negociat prin contractul individual de munca.

III. Obligatiile cursantului sunt:
Subsemnatul P. Ionut sunt de acord sa urmez cursul/programul de formare profesionala prezentat la cap. I din prezentul act aditional si ma oblig:
a) sa particip la cursul/programul de formare profesionala contractat de S.C. **************** S.R.L.
b) sa-mi însusesc cunostintele teoretice si practice pe toata durata scolarizarii;
c) sa respect programul de intruire teoretica si practica;
d) sa ma incadrez în normele de disciplina impuse la curs;
e) sa transfer S.C. ****************** S.R.L toate cunostiintele dobândite, sa pun la dispozitia societatii suportul de curs si sa completez chestionarul de evaluare al cursului;
f) sa promovez examenul de absolvire al cursului;
g) dupa absolvire de formare profesionala sa lucrez cel putin 3 (trei) ani în S.C. ************** S.R.L.

IV. Raspunderea contractuala a cursantului:
a) În cazul în care nu-mi voi indeplini obligatiile asumate la punctele a), b), c), d), e), si f) din cap. III al prezentului act aditional sau voi parasi cursul din motive ce-mi sunt imputabile, ma oblig sa restitui societatii S.C. ******************* S.R.L toate cheltuielile ocazionate de participarea la curs în cuantum de ___5000__ lei, precum si prima lunara de formare profesionala primita pe durata formarii profesionale.
b) În cazul in care nu-mi voi indeplini obligatiile asumate la punctul g) din cap. III al prezentului act aditional si Contractul Individual de Munca va fi desfacut sau voi solicita intreruperea raporturilor de munca cu art. 79 din Codul Muncii sau daca Contractul Individual de Munca înceteaza ca urmare a arestarii preventive pentru o perioada mai mare de 30 de zile, a condamnarii printr-o hotarâre judecatoreasca definitiva pentru o infractiune în legatura cu munca mea, precum si în cazul în care instanta penala a pronuntat interdictia de exercitare a profesiei, temporar sau definitiv, voi restitui cheltuielile efectuate de societate pentru participarea la curs, precum si prima lunara de formare profesionala primita pe toata durata formarii profesionale, proportional ce perioada nelucrata din perioada stabilita la cap. III pct. g) din prezentul act aditional.
c) Restituirea se va face în lei la cursul de schimb _________ al BNR din ziua efectuarii platii pentru suma în valuta, iar suma datorata în lei se va actualiza cu indicele mediu al inflatiei calculat între data absolvirii cursului si data plecarii din societate.

Prezentul act aditional la C.I.M. nr. __________ s-a încheiat în doua exemplare astazi, 01.12.2006, din care unul ramîne la S.C. ********** S.R.L iar al doilea la P. Ionut .

Semnaturi.

Va multumesc anticipat.
1. Nimeni nu poate sa te oblige sa semnezi actul... ( consimtamantul partilor ) si nici sa te concedieze ( firesc).
2. Fa o instiintare catre Dir. general ( pt. a continua studiile ) si fa o propunere referitor de bursa.. ( cine nu risca - nu bea sampanie :)) }.
Salut!

Sunt Cornel din Buc,. si am o speta asemanatoare cu a ta. O sa o prezint mai jos. Din ceea ce stiu si eu...e firesc ca sc sa faca un astfl de contract. (dupa cod e legal - inclusiv perioada de stat in firma). mi se pare ciudat in schimb obligatia ta de a plati 5000 de lei + primele de 200 lei (care vor fi impozitate, caci se adauga la sal. brut.) daca nu indepl. cerintele a-f, fara ultima de a sta 3 ani in firma) . Cine va stabili daca tu in acest timp (3 ani ) iti transmiti cunostintele acumulate pt. companie in conditii bune (care sa placa pana la uma directorului general) - personal mi se par acele conditii prea subtiri (pot sa spuna dupa 2 ani si 11 luni ca de fapt ai incalcat una din acele prevedri si sa te silesca sa pleci din firma ( o pot face f usor - eu am fost silit, nevoit sa-mi dau demisia de la o firma, doar ca dir, gen voia sa aduca in firma pe cineva de-al lui - aprpo si eu sunt tot ing. ) adica incepuse cu ifose de copil prost ( nu e gata cutare lucru, cand e gata...care firesc unele cereau o analiaza amanuntita si nu se putea face din 2 miscari - cert e ca daca vrea sa nu mai lucrezi cu el, gaseste to felul de nascociri se-ti face viata la serv. un calvar. Conditii din cate am cictit actl, nu stiu daca poti pune ( ar fi aceea de asigurare a lucrului pe ceea ce inveti, a cresterii salariale - ce te faci daca in 3 ani nu umbla la sal?, a respectului si bunei intelegeri din partea lui pt. tine si reciproc - cam greu dar il CIM el se apara cu o clasuza asemenatoare) - SFAT! Cantareste bine ceea ce zic ei, daca nu esti sigur, si ai dubii, nu semna. eu am semnat ceva similar pe 1 an si mi se pare aiurea - o sa pun si eu speta mea si vb aici sau pe mail - concornel@yahoo.com

Buna ziua!

Sunt Ionut din Bucuresti. De cateva luni de zile lucrez la o firma de constructii in calitate de inginer. Lucrez in baza unui contract de munca inregistrat la ITM. De curand am semnat un act aditional la contractul individual de munca privind pregatirea profesionala a personalului cu un nr ...xxxxx..........din data ....xx.07.2006.(IULIE 2007)
Acest act aditional este incheiat intre mine si firma prin repr. Legal in baza articolului 26 Codul Muncii – (aici mi se pare un pic ciudat, ca acest articol se refera la clauza de confidentialitate ), act care spune ca face parte din contractul individual de munca – xxx si yyy au convenit sa incheie in baza art 26 Codul Muncii prezentul act aditional la Contractul individual de munca incheiat intre parti si inregistrat sub nr. Xxxx/xx.07.2006, ca urmare a trimiterii la cursurile....Contractul meu de munca are data de incepere in aug. 2006 (data de ITM). In acest sens s-a incheiat un act aditional la data de XX.07.2006 pt. un contract care este inregistrat in YY.08.2006.
1) Fiind incheiat in baza art. 26 este legal? – acest articol nu contine prevederi la acte aditionale.
2) Este posibil ca acest act aditional din data de xx.07.2006 sa aiba efecte asupra unui contract care incepe in xx.08.2006?
In acest act aditional sunt obligat sa raman un an de zile in cadrul firmei dupa absolvirea cursului, curs frecventat intre datele xx.11.2006 – xx.12.2006 (1 LUNA DE ZILE) , in sens contrar, trebuind sa platesc suma de bani aferenta cursului. Atentie! In acest act aditional incheiat in xx.07.2006 exista prevederi privind cursul ca date xx.11.2006 – xx.12.2006 – si ma refer la diferenta de xx.07.2006 si xx.11.2006 – xx.12.2006.
3) In cazul in care vreau sa plec din firma mai devreme de 1 an si nu vreau sa platesc suma aferenta cursului, sunt indreptatit legal, avand in vedere cele de mai sus?
Daca ar fi sa plec, cu demisie facuta legal ( cu 2 sapt. Inainte de data plecarii efective), as putea sa fiu dat in judecata? Daca da, in baza unui temei legal? Motivez dorinta datorita faptului ca angajatorul intarzie sa ma activeze pe un post in care sa utilizez cunostintele acumulate in cadrul cursului (este vb de o perioada mai mare de 2 luni de cand acel angajator intarzie, i-ar cunostintele mele incep sa se stearga din memorie datorita neutilizarii). De asemeni, daca angajatorul ma plateste mai putin decat suma din contracttul individual de munca, sunt indreptatit sa plec fara perioada de preaviz (dupa cum spune codl muncii)? Daca pierd procesul la ce suma s-ar putea ridica cheltuielile de judecata? (stiu ca procesele in materie de dreptul muncii dureaza cel mult 2 sapt. – e adevarat?)

Multumesc!
E foarte greu sa judeci ne stiind toate pro si contra. ok.
1. cum suna actul aditional? Sa presupunem ca cursurile sunt programate si organizate de o firma straina , care iti pune la dispozitie o predatire si o instruire ,care nu-ti mai ofera nimeni in Romania. Deci cred ca e ceva normal ca angajatorul sa-ti intraduca asemenea clauza si sa-ti impuna anumite conditii.
2. ....data de incepere... Dar data inchierei al CIM ? ( actul aditional = modificare la CIM ).
3.Letigii de munca sunt scutite de taxa de timbru.
Inainte de a actiona incearca sa te pui in locul angajatorului si se vezi problema din punctul lui de vedere.