Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL

As dori sa infiintez un SRL cu profil de comercializare produse alimentare si nealimentare. Stiti cumva de unde ar trebui sa incep si de ce autorizatii am nevoie?
Mai intai la Registrul Comertului sa obtineti o rezervare de denumire,dupa care tot acolo trebuie sa depuneti dovada sediului, actul constitutiv, declaratie de onorabilitate si specimen de semnatura(fie la notar, fie in fata unui asistent de la ORC), dovada capitalului social(cu actul constitutiv mergeti la orice banca si depuneti 200 lei) si mai sunt 2 declaratii tip pe care le completati la ORC. Dupa toate astea va iese certificatul de inmatriculare cu care mergeti la finante si va elibereaza CUI-ul si cam atat. Restula autorizatiilor de la mediu daca e cazul de la pompieri, DSV, DSP si altele le faceti ulterior in functie de necesitate.

Mergeti la registrul comertului. Adunati toate actele pe care vi le-a spus dl avocat. Bafta.