Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

casco

Am incheiat contract pe un an cu o societate de asigurari casco, platibil in rate (am achitat deja prima rata). Vreau sa iau un far la masina, dar apoi vreau sa ma transfer la alta societate de asigurare. E posibil?
Cititi la clauze : conditii de reziliere a contractului.
Multumesc frumos pentru raspuns. Speram sa fie format standard si voi primi un raspuns inainte de a ajunge la birou unde este ctr..
Nu stiu ce raspuns asteptati.:)
Spuneti ca doriti sa luati un far la masina.Sa intelegem ca exista o dauna si asiguratorul va despagubeste?
Doar participantii la un fond de pensii administrat privat se pot transfera.
Aveti un contract de asigurare la care puteti renunta,aveti alegere.Asiguratorul poate pretinde plata primelor de asigurare daca a acordat despagubirea si ulterior nu efectuati plata primelor de asigurare.
Riscul acoperit prin polita vizeaza anul de asigurare,plata in rate fiind o facilitate acordata.

ContSters76710, utilizator
Ok, poate m-am exprimat gresit, vreau sa schimb asiguratorul. Dar inainte de a-l schimba vreau sa fiu despagubita (am o rata achitata). Dupa ce am fost despagubita, ce se poate intampla daca nu mai achit politele urmatoare? Multumesc frumos pentru suport, cred ca eu nu ma exprim corect fata de ceea ce vreau sa aflu.
Asiguratorul are dreptul sa va retina din despagubire ratele nescadente; daca n-o face iar Dvs. incetati platile, veti incalca doar o datorie morala; dpdv legal, contractul se va suspenda pe perioada de gratie, apoi se va rezilia.