avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere

Sunt cetatean strain -german - de origine romana si am nevoie de un certificat de nastere din localitayea romaneasca in care m-am nascut . Cum trebuie sa procedez? Cui sa ma adresez?
Cel mai recent răspuns: LILIANA FLEANCU , Consilier juridic 21:50, 19 Aprilie 2010
Birouui de stare civila din localitatea de nastere.
Eliberarea certificatului de naştere, la cerere, în caz de pierdere, distrugere sau deteriorare
Descriere: Obţinerea certificatului de naştere solicitat
Beneficiari: Titularul actului solicitat
Cadru Legal: Legea nr. 119/1996
Conditii acordare: la cerere
Documente necesare: Cerere tip si Act de identitate.


..........................................................................................................................................
Verificat identitatea solicitantului
OFIER DE STARE CIVIL,
L.S.
Nr. __________ din ________________

DOMNULE PRIMAR,


Subsemnatul(a) __________________________________________________________________,
fiul (fiica) lui _______________________________ i _______________________________, nscut() la
data de ________________, în localitatea ________________________, judeul/sectorul _______________,
domiciliat() în localitatea _________________________, strada __________________________________,
nr. _________, bl. _________, sc. ________, et. ______, ap. _______, judeul/sectorul ________________,
posesor / posesoare al / a crii / buletinului de identitate seria _________, nr. _________________,
eliberat() de _____________________________________________, la data de ________________, v rog
s binevoii a-mi elibera certificatul de _______________________________________________________,
în care sens fac urmtoarele precizri:
– m-am (s-a) nscut la data de ___________________, în localitatea __________________________,
judeul ________________________;
– m-am cstorit cu __________________________________________ la data de ___________________,
în localitatea __________________________, judeul ________________________;
– numitul _____________________________________ a decedat la data de ___________________, în
localitatea __________________________, judeul ________________________;
Vechiul (vechile) certificat(e) mi-a (mi-au) fost furat(e) / distrus(e) / pierdut(e) în urmtoarele
împrejurri ______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Data ___________________ Semntura,
Eliberat certificatul de:
NATERE seria ___________ nr. __________________
CSTORIE seria ___________ nr. __________________
DECES seria ___________ nr. __________________
Data _________________
Ofier de stare civil,
______________________________
Am primit certificatul(ele) solicitate
Semntura,

DOMNULUI PRIMAR AL.........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog ajutor . ContSters457583 ContSters457583 bună ziua . va rog sa ma ajutați. as dori sa îmi fac pașaport dar nu am.certificatu de nastere în original. am fost la instituția care mia eliberato de ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine un duplicat dupa un certificat de nastere furat? baniasana baniasana Buna seara, Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la urm. problema: am o matusa de 83 de ani care locuieste singura intr-o gars. la parter in sect 3 ... (vezi toată discuția)
Corectare nume in certificatul de nastere si acte sorinbat sorinbat Buina ziua, Va rog sa-mi dati sfaturi cu privire la corectarea numelui; tatal si mama mea sunt trecuti in certificatele de nastere/casatorie si in ... (vezi toată discuția)