Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor public judiciar ptr. cautiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor public judiciar ptr. cautiune?

Se poate obtine daca se cere intr-o cauza civila, ajutorul public judiciar ptr. plata unei cautiuni intr-un dosar in care s-a cerut sechestrul judiciar?
art. 6, alin. 1, lit. d din OUG 51/2008 prevede ca pot face obiectul solicitarii "scutiri, reduceri, esalonari sau amanari de la plata taxelor judiciare prevazute de lege, inclusiv a celor datorate in faza de executare silita", nespecificand cautiunea. Cum cautiunea e datorata in faza executarii silite, incercati o cerere in acest sens.
Nu este vorba despre o cautine care trebuie platita in faza de executare silita ci intr-o cauza civila privind masura instituirii unui sechestru judiciar. Poate fi considerata cautiunea o "taxa judiciara prevazuta de lege " ?
In anexa OG51/2008 se prevede si cautiunea in faza executarii judecatoresti , dar totul ramane la latitudinea instantei