Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acordare prioritate la pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acordare prioritate la pietoni

Consilierii si avocatii care raspund pe acest forum sustin faptul ca " daca drumul are mai multe benzi de circulatie pe sens conducatorii auto nu au obligatia de a acorda prioritate de trecere pietonilor aflati in traversare pe celalalt sens de mers ", desi HG 1391 , Art. 135 lit h) nu face referiri la numarul de benzi .
Deoarece ma pregatesc pentru recurs ( proces pierdut pentru neacordare prioritate la pieton angajat in traversarea drumului pe trecerea de pietoni aflat pe celalalt sens de mers ) va rog sa ma ajutati cu un sfat sustenabil legal.
Va multumesc.
Parerea mea este ca atata timp cat nu exista prevederi exprese in acest sens,neacordarea prioritatii in aceasta situatie este interpretabila.
~ Conținut șters la cerere ~
vio_rogojan a scris:

Art 135 din Regulament se refera la pietonii care traverseaza prin locurile special amenajate in acest sens , pe sensul de mers a vehiculului . Deci rezulta foarte clar ca , indiferent de numarul de benzi pe sensul de mers , obligatia conducatorului auto are este de a acorda prioritate pietonilor , indiferent pe care banda s-ar afla , atata timp cat sunt pe sensul sau de deplasare .
Exceptia o constituie doar pietonul care se afla in traversare de pe sens opus celui de deplasare a vehiculului cu conditia ca axul drumului sa fie prevazut cu scuar sau refugiu ptr pietoni .

Eu cred ca aceasta este interpretarea corecta a legii,celelalte interpretari consider ca sunt fortate.