Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit calcul impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

calcul impozit

Buna ziua, am o problema, poate e una banala dar eu nu m-am mai confruntat pana acuma. In luna ianuarie am profit si efectiv un impozit pe profit de 14524.26, in luna februarie si martie pierdere. Nu stiu cum sa contabilizez pierderea de pe lua febrarie si martie. Per trimestru este profit de 7000. Cifra de afacer pe dec 2009 este de 17500000. Am comparat impozitul la trimestru cu impozitul minim ( 11000 imp minim la an /12*3=2749.99) deci platesc suma de 7000. In ianuarie am contabilizat impozitul astfel 691=441/14524.26.
In februarie si martie nu contabilizez nimic ?
va multumesc anticipat
In primul rand de ce calculati impozitul pe profit lunar.
Conform Cod Fiscal art.34 al 1b)
b) contribuabilii, alţii decât cei prevăzuţi la lit. a)( soc com bancare), au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit trimestrial până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu se prevede altfel.
Astfel, dvs trebuie sa calculati impozitul pe profit pentru perioada 01.01.-31.03.2010 si apoi sa va comparati cu impozitul minim.
Asa cum dealtfel a spus si dna @cameliaj, profitul se calculeaza trimestrial, nu lunar.
In ianuarie si februarie nu calculati si nu inregistrati impozit pe profit.
Abia in martie, dupa ce ati contabilizat toate documentele aferente lunilor ianuarie, februarie si martie, calculati si inregistrati impozitul aferent trimestrului I.
Inteleg din ce spuneti, ca la trim. I aveti impozit pe profit 7000 lei [(V-CH)+CH.NED.]x16%
Banuiesc ca ati ales din grila 11000 lei ca impozit minim pentru ca veniturile realizate in 2009 sunt de 17500 lei si nu de 17500000.
Atentie ca trebuie avute in vedere veniturile totale realizate in 2009 si nu doar luna decembrie, cum ati mentionat.
Oricare ar fi sumele, declarati si platiti suma cea mai mare.
Grila de impozitare, asa cum apare in textul final al Ordonantei publicata in Monitorul Oficial nr. 249 din 14/04/2009:

Venituri totale anuale | Impozit minim anual
(lei) | (lei)
+--------------------------------------+---------------------------------------+
0-52.000 | 2.200 +--------------------------------------+---------------------------------------+
+--------------------------------------+---------------------------------------+
|430.001-4.300.000 | 8.600
+--------------------------------------+---------------------------------------+
|4.300.001-21.500.000 | 11.000
+--------------------------------------+---------------------------------------+
|21.500.001-129.000.000 | 22.000
+--------------------------------------+---------------------------------------+
|Peste 129.000.001 | 43.000
+--------------------------------------+---------------------------------------+

Cornelia Tulpan, Contabil