avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport bebe
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport bebe

Sotul meu este plecat in danemarca eu am ramas in tara cu copilasul nostru in varsta de 6 luni peste 2 saptamani urmeaza sa plecam la tati impreuna cu un prieten dar mai intai trebuie sa ii fac pasaport . trebuie si acordul tatalui ca sa pot sa il fac ce acte trebuie sa trimita prin fax ca sa ii pot face copilului pasaportul? va rog ajutati-ma
Cel mai recent răspuns: ContSters77883 , utilizator 12:14, 20 Aprilie 2010
Pentru eliberarea unui pasaport individual unui minor cu varsta pana la 14 ani, sunt necesare urmatoarele acte:

* cererea tip si anexa (cartonas);
* certificatul de nastere, in original si copie ;
* actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
* consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
* documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
* hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
* chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64,2 RON);
* pasaportul anterior, dupa caz;
Va trebuie acordul tatalui. Dansul trebuie sa viziteze Consulatul Roman din Danamarka si sa declara in fata persoanei responsabile pentru serviciile consulare, ca este de acord, ca copilul sa aiba pasaport si este de acord, ca copilul sa plece in strainatate impreuna cu mama lui, iar dansul trimite actul respectiv prin posta in Romania.

Sau dansul merge la un notra danez cu o declaratie in limba romana, o semneaza in fata notarului, iar aceasta certifica faptul ca el a semnat, dupa care actul semnat astfel se apostileaza, el trimite actul apostilat in Romania, care este valabila impreuna cu o traducere autorizata.

A doua varianta a functionat in Germania si costa numai jumatatea din ceea ce Consulatul a vrut sa incaseze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport romanesc pentru minor cetatean roman, tata cetatean strain cocagh cocagh Copilul cetatean roman, domiciliul in Romania, aflat de la nastere in custodia mamei, nascut in afara casatoriei, recunoscut in Romania pe cale judecatoreasca, ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru pasaport la un copil mori20 mori20 ma numes ana si am o intrebare legata de actele necesare pentru un pasaport pentru un copil de 6 luni,mentionez ca sotul este plecat in belgia si asa vrea sa ... (vezi toată discuția)
Ce acte imi sunt necesare pt a iesi din tara? minor Soricutza Soricutza buna seara.... as vrea sa stiu si eu ce acte imi trebuie pt a iesi din tara in cazul in care sunt minora? vreau sa plec din tara peste o luna dar nu cu ... (vezi toată discuția)