Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare gradatie vechime conf 330/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare gradatie vechime conf 330/2009

Am o colega care imi aduce saptamina asta adeverinta de la Itm din care reiese ca a lucrat anterior angajarii in unitate o perioada de 6 luni. Mentionez ca fara aceasta adeverinta ar fi trebuit sa-i dau gradatia corespunzatoare transei de vechime cu 1 iulie. De cind ii acord gradatia corespunzatoare transei de vechime din data de 1 ianuarie, adica retroactiv de cind ar fi implinit 20 de ani, sau de luna urmatoare cind mi-a adus adeverinta, respectiv 1 mai. Si trebuie sa-i fac decizie de reincadrare, conform art.16 alin(2) din Lg.330/2009, nu? Apropo de art.16 alin(2) si (3) eu cred ca se refera la vechimea care se implineste in cadrul desfasurarii cim sau in cazul unui nou angajat caruia trebuie sa-i calculezi salariul.
Pe o copie a adeverintei veti semna si vezi pune data primirii acesteia.
Asa ca transa de vechime i-o veti acorda cu data de 1 a lunii urmatoare celei in care ati primit adeverinta.
Si veti face si decizie de reincadrare:)