avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscriere Antecontract in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscriere Antecontract in CF

Buna ziua,
Am facut un antecontract de vanzare cumparare acum 2 ani pentru un imobil, intre persoane fizice. Exista mai multe temeri cum ca vanzatorul o sa revanda apartamentul sau o sa puna ipoteca, desi nu ar fi legal.
Pentru a combate s-a incercat inscrirea in CF a antecontractelor, dar au fost respinse cererile.
Povestea cu imobilul este urmatoarea: CF trecut in antecontract este imobil proprietate firma constructoare (patroni vanzatorii pers fizice), cumparat de patroni ca PF, din numarul vechi de CF s-a trecut la id electronic, s-a facut o alipire dupa care o dezmembrare. Asa s-a ajuns in momentul de fata sa fie un CF pe constructie (bloc).
Anttecontractul e facut la un avocat.
Urmeaza sa se faca apartamentarea si am dori mai multi cumparatori sa notam antecontractele in CF pentru orice eventualitate.

Este posibil sa se respinga cererea asa de simplu? pe ce motive? unii zic ca e alt cf trecut in antecontract, dar legatura intre ele este, altii zic ca la trecerea de la hartie la id electronic s-a pierdut legatura. Asa este?

Va multumesc.
Prin conversia CF din format hartie in format electronic nu se pierde nimic, sau cel putin asa ar trebui, deoarece pe extrasul de conversie trebuie sa se faca referire la vechiul nr. de CF . Pentru a putea sa notati antecontractele in CF trebuia sa le faceti la notar deoarece avocatul nu are dreptul sa autentifice acte ci stabileste identitatea partilor si da data certa actului .
aemilius a scris:

Prin conversia CF din format hartie in format electronic nu se pierde nimic, sau cel putin asa ar trebui, deoarece pe extrasul de conversie trebuie sa se faca referire la vechiul nr. de CF . Pentru a putea sa notati antecontractele in CF trebuia sa le faceti la notar deoarece avocatul nu are dreptul sa autentifice acte ci stabileste identitatea partilor si da data certa actului .


Prin notar s-a incercat notarea in CF, chiar BNP care le-au facut constructorilor unele acte pentru intabulare teren.

E chiar asa de greu sa ma asigur ca o sa fiu proprietar? Cred ca e mai simplu sa-i dau in judecata si sa-mi recuperez bani.
Sa inteleg ca ati facut antecontractul la notar si v-a fost refuzata notarea ?
vedeti ce motive vi s-au invocat in incheierea de respingere pe care ati primit-o de la OCPI.
aemilius a scris:

Sa inteleg ca ati facut antecontractul la notar si v-a fost refuzata notarea ?


Antecontractele au fost facute la avocat. Incercarea de inscriere s-a facut prin notar,

Alte discuții în legătură

Tzeapa? av.T.M. av.T.M. Am nevoie de un raspuns corect, profesionist si realist. Va multumesc. Am cumparat un ap. intr-un bloc nou si nu l-am notat in CF. Acelasi ap. a fost ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament fara extras cf vux vux Datele problemei mele sunt urmatoarele: Un constructor ridica un bloc initial prevazut cu cate un apartament mare pe etaj, ulterior obtine impartirea ... (vezi toată discuția)
Insolventa constructor Ioan Claudiu Ioan Claudiu Buna, Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pt. un apartament de la un dezvoltator care intre timp a intrat in insolventa ( ceruta chiar de el ), ... (vezi toată discuția)