Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Completare Declaratie model 3
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Completare Declaratie model 3

Buna ziua,

In vederea autorizarii mai multor activitati la sediul social as avea si eu nevoie de cateva sfaturi:

1. Daca anterior am avut depusa o declaratie model 3 (ce modifica o alta model 2) , presupun ca acum trebuie sa completez tot o declaratie model 3. Intrebarea mea este daca in patratul ala mare din mijoc unde scrie printre altele ”.........privind modificarea declaratiei nr............... din ................. ” trebuie sa scriu acel numar ce imi apare pe certificatul de inregistrare de mentiuni anterior, respectiv unde scrie „mentiunea nr. 123 din ........, privind inregistrarea ........” ???

2. Imi puteti spune va rog daca activitatea 4799 „Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor” se incadreaza la sectiunea 4.3.4. a declaratiei , adica la ”activitati desfasurate in afara sediului social si a sediilor secundare”. Ultima oara, tot la aceasta sectiune am completat codul 5320 - alte activitati de posta si curier.

3. Si va mai rog un singur lucru: sa imi spuneti si mie cum pot sa completez mai multe activitati ce se vor desfasura la sediu, dar care nu incap toate sa fie scrise in sectiunea 4.3.1. „sediu social” - acolo sunt vreo 4 linii, unde pot inghesui vreo 8 activitati, dar ..........pana la 18 mai am :) .

Va multumesc mult pentru ajutor.

iliez, utilizator
iliez a scris:

Buna ziua,

In vederea autorizarii mai multor activitati la sediul social as avea si eu nevoie de cateva sfaturi:

1. Daca anterior am avut depusa o declaratie model 3 (ce modifica o alta model 2) , presupun ca acum trebuie sa completez tot o declaratie model 3. Intrebarea mea este daca in patratul ala mare din mijoc unde scrie printre altele ”.........privind modificarea declaratiei nr............... din ................. ” trebuie sa scriu acel numar ce imi apare pe certificatul de inregistrare de mentiuni anterior, respectiv unde scrie „mentiunea nr. 123 din ........, privind inregistrarea ........” ???

2. Imi puteti spune va rog daca activitatea 4799 „Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor” se incadreaza la sectiunea 4.3.4. a declaratiei , adica la ”activitati desfasurate in afara sediului social si a sediilor secundare”. Ultima oara, tot la aceasta sectiune am completat codul 5320 - alte activitati de posta si curier.

3. Si va mai rog un singur lucru: sa imi spuneti si mie cum pot sa completez mai multe activitati ce se vor desfasura la sediu, dar care nu incap toate sa fie scrise in sectiunea 4.3.1. „sediu social” - acolo sunt vreo 4 linii, unde pot inghesui vreo 8 activitati, dar ..........pana la 29 mai am :) .

Va multumesc mult pentru ajutor.

1 - NU este necesar
2 - DA
3- eu am avut o situatie asemanatoare si am facut un tabel in continuare pe o foaie separata cu titlu continuare 4.3.1
1.Ar trebui sa scrii acel numar daca il stii.Este pe certificatul constatator prin care ai fost autorizat sa desfasori activitati la prima solicitare apare si la declaratia model 3. De altfel acest certificat constatator , in original, va trebui sa-l predai la ORC
2. Vezi ca 4799 se refera la:
-comert cu amanuntul cu orice produs
-prin comis-voiajori;
-automate ;
-comert direct cu combustibil
- licitatii in afara caselor de licitatii;
-comert cu amanuntul prin comisionari.
Poti trece activitatea aceasta si pe sediu si pe punct de lucru si la terti
3.Continuarea mentionarii activitatilor se face pe o pagina asemantoare cu cea pe care ai inceput.
De exemplu la sediu, vei continua pe o alta pagina 1 .La punct de lucru, vei continua pe o pagina 2 la rubrica "punct de lucru".
In acest fel poti sa ai mai multe pagini 1 si o singura pagina 2 sau mai multe pagini 2 si o singura pagina 1. Cred ca m-ai inteles.
Bafta!
Din prudenta si fiind obisnuit cu respingerile si cu „urarea” : corectati si veniti data viitoare, voi pregati acte in ambele variante prezentate de amabilii consultanti.
Mii de multumiri pentru ajutorul Dvs.

Daca tot v-am deranjat:
1. daca sunt administratorul firmei, mai trebuie sa merg cu imputernicire (eventual de de la celalalt asociat) sau cu actul constitutiv sa se vada ca sunt administrator ???

2. are cineva idee cam cat ma costa depunerea acetei declaratii ? oare pot plati o taxa pentru urgentare ? (din tarifele afisate pe onrc inteleg ca m-ar costa cam 30 lei , dar.....)
iliez, utilizator
Nu va trebuie imputernicire daca sunteti administrator. Taxa pt. declaratie e 30,constatatorul 30, transmiterea declaratiei catre autoritati 10 , mai e o taxa pt. persoana desemnata (inainte era mentiune judecator) taxa judiciara de timbru 39, fond de lichidare si fond de buletin (30% si 10% in functie de capitalul social) in consecinta vreo 250-300.Taxa de urgenta nu exista pt asa ceva se elibereaza cam in 7 zile.Bafata!
Va multumesc mult de tot pentru informatii.