Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor in caz de deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor in caz de deces

Neata!In cazul in care am doi angajati(frati) care-mi prezinta un certificat deces al mamei cui acord ajutorul: la amandoi sau unuia singur?multumesc
CCMUN, art. 51 lit d) prevede ca acest ajutor se acorda la nivelul unui salariu mediu pe unitate la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.

Deci, cf acestei prevederi, salariatul trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca a avut in ingrijire persoana decedata. Care din cei 2 frati a avut in ingrijire persoana decedata?
SECTIUNEA 5: Ajutorul de deces
Art. 126
(1) În cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaza de ajutor de deces o singura persoana care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz, sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul, în conditiile dreptului comun, sau, în lipsa acesteia, oricare persoana care face aceasta dovada.»
Art. 127
(1) Asiguratul sau pensionarul beneficiaza de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie aflat în întretinerea sa si care nu are un drept propriu de asigurari sociale.
In concluzie daca nici unul dintre cei doi fii nu o aveau pe mama in intretinere, nici unul nu beneficiaza de ajutor de deces.

Ajutorul de inmormantare
Art. 51
În afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate în întretinerea salariatului.
boerica, utilizator