Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o parere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o parere?

Revin din nou cu o rugaminte catre voi.
Avem o sentinta civila din data de 28 octombrie 2002,privitoare la plata unor chirii, investita de catre instanta cu formula de executare.
Cererea pentru executare silita la executor a fost facuta in data de 14.04.2003. Nu am primit de la el nicio veste pana in present. Nu ne-a comunicat nici somatia pe care trebuia sa o faca debitorului si nici Incheierea de aprobare a executarii de catre judecator.
De atunci am facut din 6 in 6 luni staruinta la executare prin adrese in care il rugam sa continue executarea si sa ne dea situatia cu ce a executat. Degeaba, nu am primit niciun raspuns. Ultima staruinta am facut-o in februarie anul acesta.Ce e de facut? Noi i-am platit onorariul din 2003 chiar insa el tace.

Trebuie sa continue executarea acest executor? Ii putem cere sa vedem si noi daca a somat debitorul, precum si incheierea de acceptare a executarii de catre instantza?
Sper ca nu e prescrisa datoria, deoarece am facut cererea de executie silita in anul 2003, si staruinte de atunci din 6 in 6 luni cum zice la carte. Am gresit noi sau el? Mai putem recupera sumele?

Va multumesc.
dar aveati acces la dosarul executorului oricind doreati!
executarea silita are loc la staruinta creditorului. daca exista acte intreruptive de executare, mai puteti executa ...inca.
dar de ce nu v-ati tinut de executor sa va execute titlul ?#-o
uneori nu este suficent sa faceti doar cereri de continuare a executarii, executorul putind fi foarte aglomerat cu dosarele pe care le are.

dar aveati acces la dosarul executorului oricind doreati!
executarea silita are loc la staruinta creditorului. daca exista acte intreruptive de executare, mai puteti executa ...inca.
dar de ce nu v-ati tinut de executor sa va execute titlul ?#-o
uneori nu este suficent sa faceti doar cereri de continuare a executarii, executorul putind fi foarte aglomerat cu dosarele pe care le are.

executorul nu a executat nimic. Exista numai staruintele noastre din 6 in 6 luni. Nu era de ajuns asa ceva? Ce trebuia sa facem ca sa execute? sa il stimulam financiar? Nu cred!! Ii ceream in acele staruinte de fiecare data sa ne prezinte situatia executarii, dar nu a facut-o niciodata.
In concluzie ce vreti sa spuneti, ca nu mai pot executa?
nicidecum!
doar ca ar fi trebuit sa aveti o atitudine mai"activa" , insistind mai mult la bej.
cum spuneam: majoritatea executorilor jud. fac treaba doar daca te tii scai de ei! - sunt f.ocupati! :D-.
mergeti la el, cereti dosarul de executare in care aveti calitate de creditor, studiati actele si...executati!
oricum, aveati posibilitatea - si o mai aveti inca - sa va plingeti de acest executor : ori pe legea 188/2000 ori pe contestatia la executare.- sa nu mai vorbim de plingerea la unej impotriva executorului -.
va multumesc pentru raspunsuri.
As mai avea ceva de intrebat...acum uitandu-ma prin dosar din nou, lasat de juristul nostru care din pacate nu mai este angajat, am observat ca intre data cererii pentru executare - aprilie 2003 si prima staruinta februarie 2005 nu are adrese de staruinta catre executor. Si apoi mai este una facuta gresit ...nu chiar la 6 luni..a depasit ceva, e facuta staruinta la 7 luni de la anterioara. repet...de la executor nu avem niciun raspuns pana in prezent. Sunt ceva consecinte?:(

Cererea pentru executare silita la executor a fost facuta in data de 14.04.2003. Nu am primit de la el nicio veste pana in present. Nu ne-a comunicat nici somatia pe care trebuia sa o faca debitorului si nici Incheierea de aprobare a executarii de catre judecator.

dar esti sigur ca executorul a solicitat instantei incuviintarea executarii silite?
somatia de plata se face doar catre debitor deci nu avea de ce sa ti-o trimita.