Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Dreptul de autor pentru brosura publicitara - cum ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Dreptul de autor pentru brosura publicitara - cum protejez conceptul?

Buna ziua!Am discutat cu o editura in legatura cu realizarea unei brosuri publicitare, model si componenta unice, si as dori sa stiu cum pot sa-mi protejez acest concept

O zi buna!
Un prim pas ar fi sa va informati lecturand Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe. Cu siguranta veti gasi solutiile cele mai bune.
Veniti maine 23 aprilie, la dezbaterea despre drepturile de autor. Vor fi prezenti specialisti ORDA si va veti putea lamuri. La ora 12:30 la Liceul Bilinv George Cosbuc de pe Strada Olari. (langa Foisorul de Foc)
as veni dar sunt din suceava
Dreptul de autor se poate inregistra la ORDA, dar acest lucru nu va garanteaza ca nu se va gasi altcineva care sa inregistreze acelasi lucru ca si dv. In pricipiu, la ORDA se depune o declaratie pe proprie raspundere prin care, intr-un eventual proces, se dovedeste ca dv ati fost PRIMUL (daca e cazul!) care a inregistrat acest copyright. Nu va garanteaza insa nimic altceva. Dreptul de autor se naste odata cu creatia si nu este obligatoriu sa fie inregistrat undeva. Atentie mare la firmele care pretind ca va inregistreaza copyright-ul! ORDA nu a dat niciodata certificari unor terti pentru astfel de inregistrari, desi exista multi pe internet. Mult succes!