avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Executarea silitã prin poprire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Executarea silitã prin poprire

Buna ziua,
Am un impozit neplatit la masina pe 2009 si am primit 2 plicuri prin posta,ambele de la directia fiscala din oras .In unul din plicuri este o aducere la cunostinta(cu perioada de 15 zile pentru contestatie)privind blocarea contului de salariu pentru recuperare datorie si e un tabel cu sume datorate astfel:impozit auto/debit 197 RON si cheltuieli de executare silita 12 RON,in total 209 RON.In Al doilea plic,este o instiintare si este trecuta o alta suma ,in valoare de 233 RON reprezentand Impozit auto.
Intrebarea mea este de ce sunt 2 plicuri si 2 sume diferite? E vorba doar despre o singura suma de plata?Ce ma sfatuti sa fac?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 20:01, 21 Aprilie 2010
sa mergeti la fisc si sa intrebati sa va lamureasca , nu e cel mai simplu?
Va sfatuiesc sa mergeti la Directia de Taxe si Impozite si sa platiti.
In caz contrar , o sa vi se popreasca salariul.
Acum am ridicat plicurile si eram curios sa stiu ce se poate face
Ramona Ghiugan a scris:

Va sfatuiesc sa mergeti la Directia de Taxe si Impozite si sa platiti.
In caz contrar , o sa vi se popreasca salariul.

Asta e clar,dar care din sume?
mergeti la sectia financiara si aflati tot si ce reprezinta sumele

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda auto bogd_an bogd_an Buna ziua, am primit acum cateva saptamani plicul cu impozit. Eram cu 0 peste tot. Astazi, s-a dus tata sa le plateasca (al lui, al mamei si a intrebat iar de ... (vezi toată discuția)
Neplata taxelor in danemarca augustinmerti augustinmerti salut ..am muncit un an in danemarca,si dupa ce mam intors ,am aflat ca as fi dator la statul danez o suma destul de mare reprezentand odiferenta de impozit ... (vezi toată discuția)
Sfaturi insolventa sau reorganizare? aZu aZu Buna ziua, Am o firma cu datorii la stat de 80.000 ron, din care 25.000 sunt tva si impozit pe profit iar restul penalitati, mentionez ca suntem doi ... (vezi toată discuția)