Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deschidere magazin produse germania
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deschidere magazin produse germania

am intentia sa deschid un magazin cu produse aduse din Germania.Ma pot inregistra in gestiune cu bonurile fiscale din Germania?Si cum trebuie sa procedez?Rog un raspuns de la cineva in domeniu.Va multumesc.
Va inregistrati in scopuri de tva deoarece veti face achizitii intracomunitare (pe baza de factura).
Achizitionati din Germania produsele fara tva (pe baza certificatului de tva emis de autoritatile romane). Dupa prima achizitie trebuie sa intocmiti declaratia 092 pentru a deveni platitor de tva lunar (092 are termen primele 5 zile ale lunii urmatoare).
Nu puteti merge in Germania ca persoana fizica, sa achizitionati produse si apoi sa le decontati pe firma pe baza bonului fiscal.
Sper ca am inteles corect intrebarea.