Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anularea optiunii de taxare a tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anularea optiunii de taxare a tva

In februarie 2010 am depus o NOTIFICARE privind optiunea de taxare a operaţiunilor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal pentru un spatiu comercial, proprietate a societatii noastre , inchiriat.

Pot sa depun in aprilie o NOTIFICARE privind anularea opţiunii de taxare a operaţiunilor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, privind acest spatiu, sau trebuie sa astept pana anul viitor?
pct 38 din norme
(7) Persoana impozabilă va notifica organele fiscale competente cu privire la anularea opţiunii, prin formularul prezentat în anexa nr. 2 la prezentele norme metodologice. Aplicarea scutirii de taxă este permisă de la data înscrisă în notificare.

nu exista restrictii, notificarea de anulare se poate depune oricand.