Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauza de forta majora-urgent!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauza de forta majora-urgent!

Buna ziua
Va adresez urmatoarea problema:
Doresc rezilierea unui contract de mandat invocand clauza de forta majora,pe motiv de sanatate.Ce trebuie sa atasez la cererea de reziliere.
Multumesc
Cu totul altceva. Poate va ajuta asta:
Mandatarul la rândul său, poate determina în mod unilateral să înceteze contractul de mandat, renunţând la împuternicirea ce i-a fost dată. Astfel, conform art. 1552, pct. 2 C. civ., „Mandatul se stinge prin renunţarea mandatarului la mandat”. În acelaşi timp, potrivit art. 1556, alin. 1 C. civ. „mandatarul poate renunţa la mandant notificând mandantului renunţarea sa”. Această notificare se poate face fără deosebire după cum mandatul este cu titlu gratuit sau cu titlu oneros.
[ link extern ] >
ContSters42179, utilizator