avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... anselaciune art 215 al1,2si3c/p si art290 c/p
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

anselaciune art 215 al1,2si3c/p si art290 c/p

buna ziua mi sa antocmit d.p pentru anselaciune datorita faptului ca nu am achitat restantele bancare si mi sa spus ca adeverinta de venit ar fi fost falsificata daca achit toate restantele catre banca inclusiv suma datorata sar renunta la urmarirea penala de la art 215 al1,2 si3 si art190 c/p ce urmari ar fi pentru mine nu am nici o amenda penala si sunt la prima abatere de acest gen involuntar as dori un raspuns promt multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:14, 24 Aprilie 2010
daca achitati, va fi ok.. oricum daca de abia de acum se ajunge sa faca plangere pana se judeca si ramane definitiva hotararea va intra in vigoare noul cod penal si ala e ff permisiv cu inselaciunea
Chiar daca le achitati, vor constitui doar circumstante atenuante. Ce e cu art 190 cp ? Consultati un avocat.
Cercetarea penala va continua,indiferent daca achitati sau nu suma datorata,pana la urma prin infractiune.
Achitarea sumelor datorate,va reprezenta o circumstanta atenuanta,care la individulizarea pedepsei,va conta pentru dvs.
Fapta ramine fapta daca a fost constatata.Inselaciunea va fi in forma simpla,iar referitor la fals,daca nu ati falsificat dvs adeverinta vi se va retine doar uzul de fals.Solutia dosarului penal va fi scoatere UP cu art.10 lit b indice 1 cu amenda penala.Plingerea penala e prima faza pe care o deruleaza toate bancile,va urma si calea civila.
anamary2003ro a scris:

Fapta ramine fapta daca a fost constatata.Inselaciunea va fi in forma simpla,iar referitor la fals,daca nu ati falsificat dvs adeverinta vi se va retine doar uzul de fals.Solutia dosarului penal va fi scoatere UP cu art.10 lit b indice 1 cu amenda penala.Plingerea penala e prima faza pe care o deruleaza toate bancile,va urma si calea civila.


Cu tot respectul,fara a cunoaste actele si lucrarile dosarului,este dificil sa ne "aventuram" in pronosticuri de acest fel.
Oricum,un avocat angajat va diminua la minimul posibil,eventualele repercusiuni penale ale faptelor dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fals in acte la banci saria saria Buna , as dori sa stiu la se s-ar putea astepta un prieten care a facut fals in acte la solicitarea unui credit, care l-a si primit si acum este cautat de ... (vezi toată discuția)
Cerere in anulare tudordiac tudordiac pot ataca o hotarare definitiva pe motivul ca nu am fost instiintat ce decizie penala a fost luata la apel si ca nu am asistat la citirea condamnarii in ... (vezi toată discuția)
Stopaj la sursa costelini costelini In cazul in care achit 30% din suma de peste 11000 lei, pentru stopaj la sursa se inceteaza urmarirea penala/ (vezi toată discuția)