Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare de la apa curenta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare de la apa curenta

Buna ziua. Doresc sa stiu daca legal, comitetul executiv poate hotara debransarea de la apa curenta a unui apartament in care teoretic nu sta nimeni , proprietarul fiind plecat din tara.Motivul debransarii ar fi acela ca proprietarul nu a achitat lucrari le de reparatii ale acoperisului, acestea fiind suportate de ceilalti proprietari, iar cheltuielile deintretinere sunt restante.Deasemenea, in apartament exista chiriasi care consuma si nu platesc.Cei care cunosc raspunsul si imi puteti da si referinta catre textul de lege care ne indreptateste sau nu, va rog sa raspundeti.
Va multumesc
In apartament la om este exclus a se intra fara acordul acestuia.
Presupunand ca s_ar proceda la sistarea apei chiriasul trebuie sa fie anuntat in prealabil.
Pe cale de ordonanta presedintiala se poate obtine respectarea dreptului sau.
Se pot cere si daune destul de mari...