Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine plateste la fondul de pensie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine plateste la fondul de pensie?

As dori sa stiu cine imi plateste la fondul de pensie daca am intrat in cei 2 ani de crestere copil.eu?statul?unde am lucrat?
si angajatul si angajatorul

Nu zice asa OUG 148/2005:
Art. 18. - (1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
Angajatorul nu a platit nimic luna aceasta si am vazut ca e zero lui la fondul de pensie.deci, trebuie sa platesc si eu? insa angajatorul daca nu plateste nimic?
aleks_ro@yahoo.com:
1. Colegul meu v-a redat mai sus din OUG 148/2005 care spune ca perioada in care sunteti in CCC pana la 2 ani constituie perioada asimilata stagiului de cotizare.
2. Nu trebuie sa plateasca nici angajatorul nici salariatul, in aceasta perioada, contributia la pensie.