Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... mai sunt asigurata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

mai sunt asigurata?

buna ziua... nu mai lucrez de o luna de zile si sunt insarcinata in 6 luni. Sunt casatorita si as vrea sa stiu daca pot beneficia de asigurarea sotului, in cazul in care trebuie sa ma internez in spital sau pentru medicul de familie.
va multumesc
da.. sa faca sotul cerere, dar daca luati somaj tot aveti calitatea de asigurat
Buna ziua !
Conform legii 95/2006 ,
Art. 213
(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
....
f) femeile insarcinate si lauzele, daca nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de baza minim brut pe tara.

Deplasati-va la CAS de care apartineti pt. a vi se elibera documentul care atesta calaitatea de asigurat a dvs. .
O zi buna !