avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... mai sunt asigurata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

mai sunt asigurata?

buna ziua... nu mai lucrez de o luna de zile si sunt insarcinata in 6 luni. Sunt casatorita si as vrea sa stiu daca pot beneficia de asigurarea sotului, in cazul in care trebuie sa ma internez in spital sau pentru medicul de familie.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 08:42, 23 Aprilie 2010
da.. sa faca sotul cerere, dar daca luati somaj tot aveti calitatea de asigurat
Buna ziua !
Conform legii 95/2006 ,
Art. 213
(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
....
f) femeile insarcinate si lauzele, daca nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de baza minim brut pe tara.

Deplasati-va la CAS de care apartineti pt. a vi se elibera documentul care atesta calaitatea de asigurat a dvs. .
O zi buna !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fara asigurari medicale Veronicas Veronicas Buna ziua, Intrebarea mea este daca nasterea intr un spital de stat este gratuita chiar daca de doi ani de zile nu am platit asigurarea de sanatate de ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi am in conditiile in care sunt neasigurata medical si vreau sa nasc in alt oras decat cel de resedinta de pe buletin... ftrandafir40 ftrandafir40 Ce drepturi am in conditiile in care sunt neasigurata medical si vreau sa nasc in alt oras decat cel de resedinta de pe buletin... Intreb acest lucru,pentru ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicala mariaelena1999 mariaelena1999 Buna ziua, Am 29 de ani si sunt insarcinata.Nu muncesc de vreo 3 ani deci in concluzie nu am asigurare medicala. As vrea sa va intreb daca sunt ... (vezi toată discuția)