Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Referitor Casa de ajutor reciproc a salariatilor
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Referitor Casa de ajutor reciproc a salariatilor

Buna ziua. Sunt inca presedintele unei case de ajutor a salariatilor care nu mai exista.Societatea in care membrii casei de ajutor reciproc erau angajati este declarata falimentara toti angajatii fiind in somaj,mai mult de atat parte din soietate,mai mult de 50la100,a fost demolata.La momentul intrarii salariatilor in somaj,cotizatiile tuturor membrilor CAR au fost returnate fiecarui membru ,contul CAR devenind zero si fiind lichidat.Am deschis actiune in instanta prin care am cerut constatarea dizolvarii de drept a CAR actiune care a fost respinsa pentru urmatoarele motive: instanta nu a putut constata ca asociatia este in imposibilitatea realizarii scopului pentru care a fost constituita; la dosar nu exista procesul verbal al membrilor ramasi in asociatie care sa hotarasca dizolvarea acesteia si numirea unui lichidator. Ma intreb care membrii cand acestia nu mai exista nici unul si mai mult de atat procesul verbal intocmit sa fie autentificat de un avocat sau un notar(care nu mai au ce vedea),iar lichidatorul ce sa mai lichideze cand nici societatea nu mai exista? Cei de la Uniunea teritoriala a CAR i-mi solicita in continuare sa le prezint bilanturi,cu toate ca cunosc situatia. Ce am de facut ca eu in instanta nu mai doresc sa solicit constatarea dizolvarii de drept,mai mult de atat termenul de recurs a fost depasit. Va multumesc
Functionati in temeiul legii, al statutului.
Nu inteleg cum functionam atata timp cat nu mai avem nici un membru ,nici fond social{cotizatii},nici sediu.Legea122/1996,republicata in 2009,privind regimul juridic al CAR ale salariatilor si.....etc. la Art7 Al.3 specifica:"Uniunea nationala,poate initia procedura de dizolvare a caselor de ajutor reciproc ale salariatilor sau a uniunilor teritoriale,in conditiile legii. Eu am cerut de la dumneavoastra un sfat cum sa dizolvam acest CAR care de fapt nu mai exista. Va multumesc
Dupa cum se poate vedea am solicitat ajutor intr-o problema in data de 23 04 ora12 si16 minute la care am primit un raspuns la ora 12 si 43 minute din partea D-lui Gabescu,raspuns care nu stiu de ce la mai trimis(dupa cum se poate vedea).Tot in data de 23 04 ora 20 44 am rugat sa fiu lamurit la obiect cu problema la care am solicitat consultanta.Nici pana la aceasta datas nu am primit raspuns.Oare D-l Gabescu dupa ce trimite un raspuns care nu lamureste problema nu mai urmareste subiectul in cauza?Doresc daca nu cer prea mult sa fiu consiliat de D-na/D-soara Gabriela Pintea de la care am primit unele lamuriri foarte competente si la obiect in alte probleme ridicate Va multumesc
nicutamas a scris:

Dupa cum se poate vedea am solicitat ajutor intr-o problema in data de 23 04 ora12 si16 minute la care am primit un raspuns la ora 12 si 43 minute din partea D-lui Gabescu,raspuns care nu stiu de ce la mai trimis(dupa cum se poate vedea).Tot in data de 23 04 ora 20 44 am rugat sa fiu lamurit la obiect cu problema la care am solicitat consultanta.Nici pana la aceasta datas nu am primit raspuns.Oare D-l Gabescu dupa ce trimite un raspuns care nu lamureste problema nu mai urmareste subiectul in cauza?Doresc daca nu cer prea mult sa fiu consiliat de D-na/D-soara Gabriela Pintea de la care am primit unele lamuriri foarte competente si la obiect in alte probleme ridicate Va multumesc

:offtopic: Interventie moderator
Consultantii care participal la discutii in forum o fac voluntar, fara a fi motivati in vreun fel de Avocatnet.ro. De aceea, trebuie sa intelegeti ca nimeni nu este obligat sa raspunda intrebarii dumneavoastra si, cu atat mai mult, nimeni nu este obligat sa va dea un raspuns complet, corect si de actualitate. Trebuie sa discerneti singur in ce masura raspunsurile primite va pot ajuta in cazul supus dezbaterii.
Apreciez si multumesc tuturor celor care dau raspunsuri problemelor ridicate . Totusi daca se poate as dori sa fiu si eu ajutat in problema aratata.Va multumesc