Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZITUL FORFETAR
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZITUL FORFETAR

Buna,
Impozitul forfetar se calculeaza in functie de profit?
Sotul meu a infiintat firma in 29.12.2009, a depus declaratia de inactivitate pe 2009.
Iar acum ni s-a spus ca trebuie sa platim pana pe 26 aprilie 550 ron impozitul forfetar.
Este adevarat ca se plateste de 4 ori pe an?
Da,datorati impozit minim de 550 lei ptr.trim.1/2010.Deoarece va incadrati in prima transa ptr.stabilirea impozitului minim,intre 0 si 52.000,impozitul minim anual este de 2200 lei.Acesta se imparte la 4 (trimestre) si veti plati 550 lei.
MISKI a scris:

Buna,
Sotul meu a infiintat firma in 29.12.2009...

Mare ghinion! Daca sotul dvs. infiinta firma cu 6 zile mai tarziu (04.01.2010.), nu plateati impozitul minim in 2010.
Da un mare ghinion! Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!:((