avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZITUL FORFETAR
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZITUL FORFETAR

Buna,
Impozitul forfetar se calculeaza in functie de profit?
Sotul meu a infiintat firma in 29.12.2009, a depus declaratia de inactivitate pe 2009.
Iar acum ni s-a spus ca trebuie sa platim pana pe 26 aprilie 550 ron impozitul forfetar.
Este adevarat ca se plateste de 4 ori pe an?
Cel mai recent răspuns: MISKI , utilizator 10:02, 24 Aprilie 2010
Da,datorati impozit minim de 550 lei ptr.trim.1/2010.Deoarece va incadrati in prima transa ptr.stabilirea impozitului minim,intre 0 si 52.000,impozitul minim anual este de 2200 lei.Acesta se imparte la 4 (trimestre) si veti plati 550 lei.
MISKI a scris:

Buna,
Sotul meu a infiintat firma in 29.12.2009...



Mare ghinion! Daca sotul dvs. infiinta firma cu 6 zile mai tarziu (04.01.2010.), nu plateati impozitul minim in 2010.
Da un mare ghinion! Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!:((

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare despre impozitul forfetar cristina gurau cristina gurau care este suma minima pentru achitarea forfetarului? (vezi toată discuția)
Baza de calcul la impozit minim /2010 ? doina-marieta doina-marieta buna ziua , am o societate infiintata in 2009 , cu activitate pe doua luni , pentru anul trecut am platit 3 % .As dori sa intreb , in care transa ma ... (vezi toată discuția)
Ce fel de impozit vom palti in trim i 2010? artois artois O s.c. cu activitate de comert (mag. de haine) cu o cifra de afaceri in 2009 de 36.000 LEI, ce impozit va plati in primul trim al anului 2010? Pe profit?sau ... (vezi toată discuția)