Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar 2010 firma infiintata in 2009, firma ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar 2010 firma infiintata in 2009, firma care la sfarsitul anului 2009 inregistreaza pierdere

Pentru o firma infiinata in 04.12.2009 cum se calculeaza impozitul pe profit datorat pt trim I 2010 (firma care in 2009 inregistreaza pierdere)?

Cf OUG 22/2010:
Prin exceptie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. a), infiintati in cursul anului precedent, care nu au fost obligati la plata impozitului minim si care la sfarsitul anului fiscal in care s-au infiintat inregistreaza pierdere fiscala, efectueaza trimestrial plati anticipate in contul impozitului pe profit in suma de o patrime din impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada impozabila aferenta anului in care s-au infiintat."

2200/4=550 lei
sau
2200/12luni/31zile*28zile /4trimestre=41 lei?

Multumesc anticipat
daca ai 0 venituri la 31.12.2010 eu zic ca platesti impoz minim de 550 lei pe primul trim
ptr @amgmdv

atentie! aliniatul pe care l-ati citat face eferr la societatile bancare.
Cititi modificarile in contextul intregului articol din codul fiscal
Aplicarea prevederilor privind efectuarea platilor anticipate in contul impozitului pe profit de catre societatile comerciale (cu exceptia bancilor), a fost amanata.

In consecinta, impozitul pe trimestrul I/2010, se calculeaza conform art. 19 din Codul Fiscal (metoda "clasica": [venituri - cheltuieli - venituri neimpozabile + cheltuieli nedeductibile] x 16%).
Impozitul pe profit trimestrial se compara cu impozitul minim trimestrial.
Impozitul minim se determina conform art. 18 din Codul Fiscal.
In functie de veniturile totale realizate la sfarsitul anului 2009, vedeti in ce transa de impozitare va incadrati. Impozitul minim aferent transei respective il impartiti la 4 si il comparati cu impozitul pe profit calculat prin metoda "clasica".
Valoarea cea mai mare o inregistrati in contabilitate, o declarati si o platiti.