Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit micro in 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit micro in 2010

am urmatorul caz: o micro a platit in 2009 asa:
trim I 2009 -imp. micro. 819 ron
trim II 2009-imp. micro.- apr. si -277
mai si iunie -imp. forfetar -717
trim III -imp forfetar 1075
trim IV-imp. forfetar 1075

CE IMPOZIT VOI PLATI IN TRIM I 2010?
CONCRET

nimeni nu stie raspunsul?
ce facem se incheie trim .I 2010 in curand?
Ordin nr. 1430 din 03/02/2010
INSTRUCŢIUNI
de completare a formularului 100 "Declaraţie privind obligaţiile de
plată la bugetul de stat", cod 14.13.01.99/bs
3.1. Pentru plăţile anticipate, în contul impozitului pe profitul anual, prevăzute la poziţia 1 din Nomenclatorul obligaţiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr. 15, datorate de contribuabilii prevăzuţi la art. 34 alin. (1) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, formularul se completează trimestrial, după cum urmează:

Contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plăţile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflaţie (luna decembrie faţă de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului iniţial al anului pentru care se efectuează plăţile anticipate. În acest caz, pentru stabilirea plăţilor anticipate se va lua în calcul impozitul pe veniturile microîntreprinderilor înregistrat în contul 698 "Cheltuieli cu impozitul pe venit şi cu alte impozite care nu apar în elementele de mai sus".

Rulaj 698 x 3,5% : 4 = plata anticipata trimestriala
acum stim.in sedinta de ieri 25.03.2010 a fost aprobata OUG pentru modificare codului fiscal si pana in 2012 nu va intra in vigoare plata impozitului anticipat.
prin urmare vom plati ca si pana acum prin comparatie cu impozitul minim.
in urmatoarele zile va fi publicata ordonanta si in MO.
deci?
cat platesc in trim I 2010?
dar o societate care a iesit pe pierdere pe 2009?

Daca se amana intrarea in vigoare a prevederii privind platile anticipate in contul impozitului pe profit si daca ramane in vigoare impozitul minim (pana la noi modificari), pe trimestrul I/2010 veti proceda astfel:

Pasul I
In functie de veniturile totale realizate la 31.12.2009, vedeti in ce grila de impozitare va incadrati. Impozitul minim corespunzator transei respective il impartiti la 4. Veti afla astfel impozitul minim trimestrial pentru anul 2010.

Pasul II
Calculati impozitul pe profit aferent trimestrului I prin metoda "clasica"
16% x (venituri impozabile - cheltuieli deductibile)

Pasul III
Comparati impozitul minim trimestrial (pasul I) cu impozitul pe profit trimestrial (pasul II) si valoarea cea mai mare dintre cele doua este suma de plata.