Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit/lichidare 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit/lichidare 2010

Ce impozit datoreaza o societate care se lichideaza in martie 2010?
In 2009 a fost micro si a platit imp.minim 1075 /trim. iar in martie 2010 inregistreaza pierdere.
Conform og 34/2009 in 2010 s-ar incadra la minim 550/trim.
Pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (6) din Codul fiscal, contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plăţile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflaţie (decembrie faţă de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului iniţial al anului pentru care se efectuează plăţile anticipate .
aveti grija ca pana la radierea efectiva de la reg com , aveti obligatia declararii si platii trimestriale a "platilor anticipate" din imp pe profit prin decl 100
indicele de inflatie este 3,5%(adica inmultiti patrimea cu 1,035 si veti obtine imp de plata)
atentie : la nivel de 2009 transa de Cifra de Afaceri. sa inteleg ca a-ti fost in transa a 2a, cu 4300 impozit minim anual. avem 4300/4*1,035=1113 ron/trim
Parerea mea este alta:

Exemplu:

Impozit microintreprinderi pt 2009 = 100.000 x 3% = 3.000
Plata anticipata trim I 2010 = 3.000 x 1,035 : 4 = 776

Incadrarea in transa
Venituri 2009 = 100.000 => impozit minim anual = 4.300 => impozit minim trimestrial = 1.075

Plata anticipata < Impozitul minim => se plateste impozitul minim = 1.075

Prin ceea ce a spus @vidiva ar rezulta ca trebuie sa indexam impozitul minim cu indicele de inflatie. Legea nu spune asa ceva.

Pct. 100 din NM cu referire la art. 34 alin. 6 din CF:
100. Pentru aplicarea prevederilor art. 34 alin. (6) din Codul fiscal, contribuabilii care în anul precedent au fost plătitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectuează plăţile anticipate trimestriale, datorate în contul impozitului pe profit, în sumă de o pătrime din impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat în anul fiscal precedent, actualizat cu indicele de inflaţie (decembrie faţă de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului iniţial al anului pentru care se efectuează plăţile anticipate.

Pct. 11^1 din NM cu referire la art. 18 alin 2 din CF:
11^1. Contribuabilii menţionaţi la art. 18 alin. (2) din Codul fiscal, la determinarea impozitului datorat, vor avea în vedere următoarele:
a) calculul impozitului pe profit aferent trimestrului/anului, potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal;
b) încadrarea în tranşa de venituri totale anuale prevăzută la art. 18 alin. (3) din Codul fiscal în funcţie de veniturile totale anuale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad veniturile prevăzute la art. 18 alin. (4) din Codul fiscal;
c) stabilirea impozitului minim anual/trimestrial datorat corespunzător tranşei de venituri totale anuale, determinată potrivit lit. b);
d) compararea impozitului pe profit trimestrial/anual cu impozitul minim trimestrial/anual şi plata impozitului la nivelul sumei celei mai mari.

Ana Muntianu, Consultant fiscal
"atentie : la nivel de 2009 transa de Cifra de Afaceri. sa inteleg ca a-ti fost in transa a 2a, cu 4300 impozit minim anual. avem 4300/4*1,035=1113 ron/trim"

imi cer mii de scuze . era vorba de imp pe venitul microintreprinderilor. m-a indus in eroare faptul ca a spus ca a platit imp minim 1075/trim.

fat frumos are dreptate
Interpretarea lui fat frumos cred ca este prea stricta.

1. Sa pornim de la niste premise realiste. CA pentru anul trecut nu putea fi 100.000. Ci maxim 52000.
La o valoare totala a veniturilor de 52000 rezulta un impozit minim calculat de 3% x 52000 = 1560 lei. In contabilitate s-a inregistrat insa impozitul minim in valoare totala de 2867 lei.
698 = 441 2867
Intro opinie se sustine ca suma datorata ca plata anticipata cu titlu de impozit pe profit ar fi :
1560 x 1,035 : 4 = 404 lei per trimestru
In alta opinie se sustine ca aceasta suma s-ar calcula astfel :
2867 x 1.035 : 4 = 742 lei / trimestru.
Va las sa judecati ce suma a avut in vedere fiscul cand a introdus reglementarile legate de impozitul minim.
In exemplul de pana acum am luat in considerare CA = 52000. Dar daca CA este zero ?

2. Impozitul minim a fost in anul 2009 de 2 feluri :
- impozit pe profit pentru societatile care erau platitoare de impozit pe profit si se inregistra in contabilitate 691 = 441
- impozit pe venitul microintreprinderilor pentru societatile care erau platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor si se inregistra in contabilitate 698 = 441.
O a treia varianta nu cunosc : impozit minim in stare pura nu exista.
In textul de lege - cand se spune de impozitul pe venitul microintreprinderilor datorat in anul fiscal precedent - se intelege impozitul constituit. Daca acesta s- constituit in procent de 3% sau la nivel minim nu conteaza, el s-a constituit cu titlu de impozit pe venitul microintreprinderilor. Si ceea ce s-a constituit se datoreaza.
Nu se poate datora ce nu s-a constituit. Daca s-a constituit impozitul minim, acesta se datoreaza. Daca s-a constituit impozit in cota de 3% acesta se datoreaza. Cele doua cazuri sunt clare . Dar ce facem daca s-a datorat impozit pe venit in cota de 3% pe 2 trimestre si pe alte doua trimestre s-a datorat impozit minim ?
Legea spune clar:
1/4 din impozitul pe venitul microintreprinderilor, indexat cu indicele de inflatie.

Impozitul micro, conform CF, se calculeaza aplicand cota de 3% asupra veniturilor impozabile. Legea nu spune ca valoarea impozitului o luam din contul 698.

Apoi legea spune ca daca impozitul micro este mai mic decat suma de... se va plati suma cea mai mare. Compararea se face trimestrial.

I exemplu

CA anuala = 0
Impozit micro = 0
Plata anticipata = 1,035 x 0/4 = 0
Impozit minim = 550
Se plateste impozit minim

II exemplu

CA = 50.000 euro = 50.000 x 4,2 = 210.000 lei
Impozit micro = 50.000 x 3% = 1.500 euro
Plata anticipata = 1,035 x 4,2 x 1.500/4 = 1630 lei
Impozit minim = 4.300/4 = 1075 lei
(conform CA se incadreaza in transa 52.001 - 215.000)
Se plateste impozitul anticipat

III exemplu

CA = 100.000 euro = 420.000 lei
Impozit micro = 100.000 x 3% = 3.000 euro
Plata anticipata = 1,035 x 4,2 x 3.000/4 = 3.260 lei
Impozit micro = 6.500/4 = 1.625 lei
(conform CA se incadreaza in transa 215.001 - 430.000)
Se plateste impozitul anticipat.

IV exemplu

CA = 25.000 euro = 25.000 x 4,2 = 105.000 lei
Impozit micro = 25.000 x 3% = 750 euro
Plata anticipata = 1,035 x 4,2 x 750/4 = 815 lei
Impozit minim = 4300/4 = 1.075 lei
(se incadreaza in transa 52.001 - 215.000)
Se plateste impozitul minim.