Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... acord pentru angajare avocat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

acord pentru angajare avocat

Buna ziua.
Va rog sa ma sprijiniti cu raspuns pentru urmatoarele aspecte:
1. Asociatia de proprietari poate angaja un aparator pentru actionarea in judecata a unui restantier, daca nu are hotarare adunare in acest sens? Precizez ca, desi s-au facut convocari pentru adunari, nu se prezinta nimeni de vreo 2 si nu se pot lua hotarari in acest sens.
2. o persoana care ocupa un spatiu cu alta destinatie decat cea de locuinta, dintr-un condominiu, avand asadar cote indivize din proprietatea comuna a blocului, poate fi obligata sa suporte, in raport de cota indiviza, desigur, contravaloarea cheltuielilor de administrare ale asociatiei (de exemplu, cota ce ar reveni din salariul administratorului) ?
Va multumesc.
1. Angajarea unui avocat este facuta de comitetul executiv.
2. Da, este obligata sa plateasca in acelasi mod ca si ceilalti proprietari.
Adica, in calitate de Presedinte al asociatiei pot angaja avocat? fara nicio alta formalitate? Cine semneaza contractul de asistenta?
oanapop, utilizator
raspunderea pentru aceasta actiune trebuie sa apartina comitetului executiv, nu doar presedintelui. acea decizie se ia in sedinta comitetului executiv si se consemneaza in caietul de procese verbale al acestui organism
presedintele, ca reprezentant al asociatiei, semneaza toate actele asociatiei la care are dreptul
ContSters62736, utilizator
Evident faceti o sedinta de comitet si stabiliti acolo. Dar nu trebuie sa convocati AG pentru asta!
Avocatul va va elibera factura, chitanta, cheltuieli pe care le scoateti din fondul de reparatii si apoi, dupa cum e cazul, recuperati banii de la restantieri, dupa pronuntarea hotararii definitive, punandu-i inapoi in fondul de reparatii.
fara nici un dubiu aveti tot dreptul sa semnati dvs ca si presedinte contractul de asistenta juridica.. eu, personal, am zecide contracte de acest gen si nu au fost niciodata probleme ptr presedintii de asociatie.. si da, comitetul executiv al asociatiei hotaraste angajarea unui avocat si dvs sunteti delegat si imputernicit sa faceti demersurile in acest sens