Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventie civila

daca esti in concediu crestere copil si inchei o conventie civila cu o firma iti afecteaza ccc? sunt sanse ca statul sa-mi opreasca ccc si indemnizatia.?
radu bogdan, utilizator
Este interpretabil!
Depinde de munca pe care o prestezi: daca presupune ca faci deplasari e una iar daca tii contabilitatea unei societati este alt aspect!
Depinde cum tratezi problema !
Mult succes!
In cazul functionarilor publici e interzis!
1. OUG 148/2005 spune:
Art.12 (2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
2. Asta inseamna ca daca veniturile din conventii civile de prestari servicii se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru CCC atunci vi se va suspenda indemnizatia de CCC daca obtineti astfel de venituri.