Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot incheia conventie civila in concediu crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot incheia conventie civila in concediu crestere copil?

Buna ziua, pot incheia un contract conventie civila de prestari servicii in concediu de crestere copil fara a afecta indemnizatia pe care o primesc?
Multumesc!
In perioada CCC nu puteti obtine venituri din activitati profesionale.
va multumesc pentru raspunsuri, ma gandeam eu ca n-am voie...:)
1. Iata ce spune OUG 148/2005:
Art.12 (2) Plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
2. Veniturile obtinute din conventii civile de prestari servicii sunt venituri profesionale supuse impozitului pe venit.