Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu un minor la mijloc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu un minor la mijloc

am si eu o intrebare....daca m am despartit de sot si deocamdata nu lucrez,sunt in cautare, stau in chirie,iar sotul vrea sa mi ia copil in varsta de 7 luni.....poate?mentionez ca el lucreaza cu carte de munca de 2 luni si sta in casa fratelui sau,iar familia lui s a oferit sa l ajute in cresterea fetitei...eu nu am nici o ruda....ce sanse am ca sa pastrez fata?multumesc
Un copil la varsta de 7 luni, are nevoie de mama, pentru o dezvoltare normala. Daca aveti unde locui si venituri suficiente cat sa va intretineti, aveti sanse mari sa ramaneti cu copilul. Incredintarea unui minor nu se face doar in functie de cat si unde castiga unul din soti.
Daca doriti sa o pastrati, aveti sanse 100% la varsta frageda pe care o are.
Niciodata sa nu spui niciodata 100% este totusi nerealist. 99% e mai ok...;)
:) asa sunt eu mai optimista de obicei!

Am mentionat " daca doriti sa o pastrati" astea sunt sansele. Daca se vine cu motive de genul " nu am nici o ruda"...sansele scad vertiginos...ce legatura au rudele cu minorul nu stiu...
Sanse aveti....si mari....
Trebuie insa sa aveti unde sa locuiti cu minorul....adica as aveti o locuinta, fie chiar si cu chirie.
Iar tatal daca munceste o sa fie obligat la plata pensiei de intretinere in raport de veniturile pe care le realizeaza....