avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu un minor la mijloc
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu un minor la mijloc

am si eu o intrebare....daca m am despartit de sot si deocamdata nu lucrez,sunt in cautare, stau in chirie,iar sotul vrea sa mi ia copil in varsta de 7 luni.....poate?mentionez ca el lucreaza cu carte de munca de 2 luni si sta in casa fratelui sau,iar familia lui s a oferit sa l ajute in cresterea fetitei...eu nu am nici o ruda....ce sanse am ca sa pastrez fata?multumesc
Cel mai recent răspuns: cristina gb , utilizator 01:26, 25 Iulie 2010
Un copil la varsta de 7 luni, are nevoie de mama, pentru o dezvoltare normala. Daca aveti unde locui si venituri suficiente cat sa va intretineti, aveti sanse mari sa ramaneti cu copilul. Incredintarea unui minor nu se face doar in functie de cat si unde castiga unul din soti.
Daca doriti sa o pastrati, aveti sanse 100% la varsta frageda pe care o are.
Niciodata sa nu spui niciodata 100% este totusi nerealist. 99% e mai ok...;)
:) asa sunt eu mai optimista de obicei!

Am mentionat " daca doriti sa o pastrati" astea sunt sansele. Daca se vine cu motive de genul " nu am nici o ruda"...sansele scad vertiginos...ce legatura au rudele cu minorul nu stiu...
Sanse aveti....si mari....
Trebuie insa sa aveti unde sa locuiti cu minorul....adica as aveti o locuinta, fie chiar si cu chirie.
Iar tatal daca munceste o sa fie obligat la plata pensiei de intretinere in raport de veniturile pe care le realizeaza....

Alte discuții în legătură

Sentinta de divort cristina gb cristina gb Acum 3 ani jumate m-am despartit de sotul meu din cauza ca nui mai suportam scandalurile si insultele, am plecat in spania si pe drum am cunoscut un sofer ca ... (vezi toată discuția)
Va rog ajutati-ma cu un sfat mihaelaalex mihaelaalex buna ziua, as vrea sa incep prin a va spune povestea mea, sunt impreuna cu sotul meu de 4 ani jumatate de 2 ani suntem casatoriti legal si avem un baietel de 3 ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil de 5 luni Catalina2389 Catalina2389 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati, caut niste raspunsuri. Sunt casatorita si am o fetita de 5 luni. M-am inteles cu sotul sa isi ia el CCC (cea mai mare prostie ... (vezi toată discuția)