avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu copil de 5 luni
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu copil de 5 luni

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati, caut niste raspunsuri. Sunt casatorita si am o fetita de 5 luni. M-am inteles cu sotul sa isi ia el CCC (cea mai mare prostie a mea), deoarece are salariul mai mare ca mine si pentru ca ne ocupam cu turismul si astfel s-ar putea ocupa el mai bine pentru 2 ani. Eu mi-am dat demisia de la locul de munca si m-am angajat pe SC-ul sotului. Eu stau acasa cu fetita si el este plecat toata ziua, avem si investitii in momentul de fata.
Problema este ca el bea mult si vine seara foarte tarziu acasa si nu sta deloc cu copilul. Ma insulta mereu si ma face sa ma simt ca o sclava. As divorta insa nu am bani si nu cred ca voi primi tutela copilului. Toti banii sunt la el, nu lasa deloc in casa, insa cumpara tot ce este nevoie. Ce sa fac? Nu vrea sa creasca fetita si sa vada asa un tata. As putea sa reiau eu CCC-ul? Din ce am citit nu prea cred...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Decembrie 2019
Catalina2389, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:09, 14 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dna în astfel de cazuri custodia este comună și domiciliul minori la mama tinand cont de varsta copilului de dependenta fata de aceasta Faptul că soțul castiga mai bine nu este un avantaj decisiv.Va trebui totusi sa faceti dovada ca puteti sa închiriati sau sa stati la părinți,ca va sprijină cineva rude etc.
Dna în astfel de cazuri custodia este comună și domiciliul minori la mama tinand cont de varsta copilului de dependenta fata de aceasta Faptul că soțul castiga mai bine nu este un avantaj decisiv.Va trebui totusi sa faceti dovada ca puteti sa închiriati sau sa stati la părinți,ca va sprijină cineva rude etc.
Multumesc frumos! M-am linistit. Voi sta la parinti, ei ma vor ajuta.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti sanse foarte mari sa obtineti minorul.
Aveti si motive de divort dar trebuie dovedite.
Poate ar fi bine sa incercati sa deschideti un divort si sa va impacati dupa aceea deoarece aveti si aceasta varianta mai ales daca sotul isi va schimba atitudinea.
Ar exista sanse...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copil dragan oana dragan oana buna ziua!sunt o femeie de 34 de ani,casatorita si cu o fetita de 5 ani, aflata intr-o situatie trista.cu sotul nu ma mai inteleg deloc pentru ca nu ma mai ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, divort cu minor Anerol11 Anerol11 Sunt căsătorită de 3 ani și am o fetita de un an și noua luni. Eu și soțul deși ne-am iubit am ajuns sa nu se mai înțelegem deloc și sa ne certam ... (vezi toată discuția)